Čím vás Marie Terezie zaujala?

„Byla to skvělá politička. Žena, která měla několik plánů, myslela v širokých souvislostech… tak trochu Angela Merkelová. Vládnutí pojala zodpovědně. Stejně moderně ale přistupovala i k výchově a manželství. Tím pádem se dostala do konfliktu, které řeší dnešní ženy: Jak být dobrá matka, manželka a zároveň »kariérově« úspěšná. Přestože slovo kariéra neznala.“

Rekapitulujete ve filmu celý její život?

„Uvidíte Marii Terezii od jejích 15 roků do 24 let, kdy byla korunována uherskou královnou.“

Proč jen tak krátký úsek?

„Nepsala jsem životopis. Je to příběh o dívce, která se zamilovala, vzala si muže svých snů, porodila mu krásné děti… a pak jí na bedrech přistála zdecimovaná habsburská říše, na jejíž hranici stála armáda dobře vyzbrojených a špatně naladěných Prusů. Film bude o tom, jak si s tou situací poradila.“

Bude tam i lovestory?

„František Štěpán Lotrinský byl jedním z nejtalentovanějších a nejzábavnějších mužů té doby. Potkala ho v šesti letech a už tehdy se rozhodla, že si ho vezme. U dvora se tomu nejdříve smáli jako dětskému vrtochu, pak o tom uvažovali a nakonec to zavrhli. A ona si tu lásku prosadila – v jedné chvíli proti všem.“

Máte ve filmu nějakou erotickou scénu?

„Její vztah s Františkem Štěpánem byl vášnivý. Koluje historka, že pod nimi jednou dokonce praskla postel. Císař Karel VI. byl pověřen nelehkým úkolem, vysvětlit mladým, jak pracovat na potomkovi, aniž by budili pohoršení u dvora.“

Co jim poradil?

„V mém pojetí použil hudební terminologii: andante (volně) a nikdy presto (rychle).“

Jaká je vaše Marie Terezie povahově?

„Taková, jaká byla ve skutečnosti: cílevědomá, chytrá, zodpovědná. Krásná žena. Byla to vysoká štíhlá modrooká blondýna s bohatými vlasy – dnes by klidně mohla aspirovat na titul miss. Tak trochu herečka: Strhávala lidi, uměla je vést a za určitých okolností s nimi i dobře manipulovat.“

VIDEO: Marie Terezie myslela i na řezníky. Podívejte se, co jim „nadělila“

Konzultovala jste scénář s odborníkem?

„Ano, přestože to není životopis a s některými fakty nakládám hodně volně. Potřebovala jsem ale vědět, jak se tehdy žilo: Jak se česala, z čeho měla ušitou spodničku, jakým způsobem jezdila na koni, jak rodila…“

Přišla jste na něco překvapujícího?

„Obecně mě vždycky překvapí, jak se může autorova fantazie potkat s realitou. V tomto případě jsem si »vymyslela« jejího spojence v uherském sněmu, kde zažila zlomový okamžik: Věčně rebelující Uhři jí přísahali věrnost a zvolili ji uherskou královnou. Prohlížela jsem si obrázek uherských grófů a hádala, který z těch mužů ji mohl zaujmout. Koho by si vybrala jako spojence, ke komu mluvila? Jednoho jsem vytipovala – byl charismatičtější než ostatní. A pak jsem z jiných pramenů zjistila, že vztah těch dvou byl skutečně nadstandardní.“

Kdo to byl?

„Počkejte si na film.“

Měla Marie Terezie nějakého rádce?

„Mnoho a pečlivě si je vybírala z řad odborníků a největších mozků své doby. Urozený původ na ni zdaleka nedělal takový dojem jako znalosti. I díky tomu byla jako politička tak úspěšná.“

Proč netočí film český režisér?

„Film vzniká v koprodukci, a tak se producenti mohli víc rozmáchnout. Rakouský režisér Robert Dornhelm patří k evropské první lize a bodoval i v Hollywoodu.“

Nevyhání vás z placu?

„Ne. Je to laskavý a vstřícný člověk a rád o filmu mluví s ostatními tvůrci.“

Jste spokojená s výběrem herců, že Vojta Kotek bude hrát Štěpána Lotrinského?

„To byla skvělá volba! Herecky vyzrál a roli Františka Štěpána pochopil dokonale. Mám z něj velkou radost.“

V jakém jazyce se natáčí?

„V babylonštině.“

Co to znamená?

„Každý mluví vlastním jazykem. Jeden česky, další slovensky, německy, maďarsky. Film se tedy bude ve všech zemích dabovat.“

Jaká je tam největší herecká hvězda?

„Pro mě rakouský herec Karl Markovics, který hraje prince Savojského, nejprve nepřítele a pak politický vzor Marie Terezie. Hvězdná je i Zuzana Stivínová hrající Alžbětu, matku Marie Terezie.“

Bylo těžké tak nákladný projekt prosadit?

„Ve chvíli, kdy se České televizi podařilo natočit dva velké historické projekty, Jana Husa a Karla IV., vznikl prostor pro další koprodukce a ČT ho využila. Díky kreativnímu producentovi Janu Maxovi se přidal německý distributor Beta Film a pak další televize někdejšího mocnářství: slovenská, maďarská a rakouská.“

Přijali scénář bez připomínek?

„Maďaři si přáli více vášně, Rakušani více politiky, Slováci chápali, že když do toho všichni začneme mluvit, bude to, jak když pejsek s kočičkou pekli dort. Naštěstí se Honzovi Maxovi povedlo skloubit zájmy všech zúčastněných tak, aby to projektu neublížilo.“

Kolik vzniklo verzí scénáře?

„Asi milion… Ne, vážně: Asi nejhorší byl požadavek na změnu stopáže z původních čtyř padesátiminutových dílů na dva stominutové. Nedá se to vyřešit pouhým spojením, musí se úplně změnit dramatický oblouk. Nebýt dramaturga Radka Bajgara, nedokázala bych to.“

Mirka Zlatníková

Scenáristice se začala věnovat před deseti lety. TV NOVA jí nabídla, aby napsala seriál z prostředí lifestylových časopisů, kde tehdy pracovala. Po seriálu Dokonalý svět napsala scénář k televizním filmům Díra v plotě (Soukromé pasti) a Druhý dech (Nevinné lži).

Jako scenáristka spolupracovala s Radkem Bajgarem na seriálu Neviditelní a na diváckém hitu Teorie tygra. Žurnalistice se věnuje v tuto chvíli jako ředitelka časopisových redakcí VLM.

VIDEO: Trailer k snímku Teorie tygra

Video
Video se připravuje ...

Teorie tygra Jiřího Bartošky: Ženy z nás dělají králíky! Podívejte se na nový trailer! cinemart

Fotogalerie
24 fotografií