Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Austrálie odškodní migranty miliardou. Držela je v „pekelném“ táboře

Autor: ČTK, nka - 
14. června 2017
15:10

Téměř 2000 žadatelů o azyl, kteří byli více než dva roky drženi v odlehlém internačním zařízení na Papui-Nové Guineji, dostane odškodné ve výši 70 milionů australských dolarů (1,17 miliardy Kč). Peníze jim zaplatí australská vláda a společnosti, které měly na starost provoz tábora. S odvoláním na právníky žadatelů o azyl o tom informovala agentura Reuters.

V internačním zařízení na ostrově Manus bylo mezi listopadem 2012 a prosincem 2014 zadržováno asi 1905 mužů. Ti loni zahájili soudní spor se společnostmi G4S a Broadspectrum, které měly na starost bezpečný provoz zařízení, a australskou vládou.

Video: Uprchlický tábor na ostrově Nauru, kde podle migrantů panovaly otřesné podmínky

Video  Uprchlický tábor na ostrově Nauru  - Reuters
Video se připravuje ...

Internační zařízení na ostrově Manus je jedním ze dvou australských záchytných center, která kvůli obviněním z porušování lidských práv kritizovala OSN a také řada nevládních organizací. „Přišel jsem do Austrálie najít mír. Místo toho mě poslali na Manus, kde mě čekalo učiněné peklo,“ řekl íránský křesťan Majid Kamasaee (35).

Odškodné bude rozděleno mezi propuštěné i stále zadržované muže a jeho výše se bude odvíjet od doby strávené v záchytném centru a zranění či dalších zdravotních problémů, s nimiž se zadržení potýkali. Australská vláda také pokryje soudní náklady.

Cílem odškodného je podle australské vlády mimo jiné šetřit peníze daňových poplatníků, jelikož je možné, že by se jinak náklady soudního sporu vyšplhaly výše. Ministr pro imigraci Peter Dutton rozhodnutí o odškodnění označil za „prozíravé“.

Austrálie uplatňuje přísnou azylovou politiku a běžence, kteří doplují k australským břehům, zadržuje a posílá do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea. Tito lidé pak nikdy nemohou v Austrálii získat azyl. Rozhodnutí o odškodném nicméně podle Reuters představuje důležitý vývoj v boji o ukončení této politiky.

Papua-Nová Guinea a Austrálie se loni v srpnu dohodly na uzavření internačního zařízení na ostrově Manus. Kdy se tak stane, ale zatím není jasné. Loni v listopadu v tomto zařízení bylo 871 osob, na ostrově Nauru pak 383.

USA a Austrálie loni na podzim uzavřely dohodu, podle které Austrálie poskytne azyl středoamerickým uprchlíkům výměnou za to, že Spojené státy přijmou osoby z internačních zařízení v tichomořských ostrovních státech. Americký prezident Donald Trump dohodu zprvu označil za „hloupou“, později na ni ale přistoupil.

Austrálie uvedla, že ve chvíli, kdy se dohoda začne uplatňovat, už nebude odpovídat za žadatele o azyl na ostrovech Manus a Nauru.

Mnoho žadatelů o azyl, kterých se dohoda týkala, se rozhodlo na Manusu zůstat, zatímco jiní se rozhodli vrátit se do vlasti.

Vše o uprchlické krizi čtěte ZDE >>>