Na Karlově náměstí v neděli pokračuje dvoudenní akce k připomenutí 75 let od úspěšného atentátu a smrti všech zúčastněných parašutistů po boji s Němci v kryptě chrámu v Resslově ulici. V jižní části náměstí na víkend vyrostl dobový stanový tábor československých letců v Británii.

Program sestává z komentovaných prohlídek i ukázek výcviku československých vojáků a parašutistů. K vidění jsou veteránské vozy, zbraně, motocykly i děla, a také ukázky výcviku parašutistů včetně nácviku útoku na jedoucí automobil.

Památku hrdinů československého odboje přišli kromě premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) uctít také ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO) nebo náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Průvod lidí, kteří za doprovodu vojenské kapely postupně kladli květiny a věnce k památníku na zdi chrámu, byl dlouhý zhruba sto metrů.

Přítomni byli i členové obce legionářské v dobových britských uniformách a s historickými prapory. Po kladení věnců akce pokračovala uvnitř chrámu, kde je naplánována panychida za parašutisty a jejich spolupracovníky a vzpomínkový akt u pamětní desky v kryptě.

Útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha je považován za jednu z nejvýznamnějších akcí českého odboje. Zaútočili na něj parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík 27. května 1942, Heydrich zraněním podlehl 4. června. Po atentátu nastal v protektorátu teror a masové popravy, jejichž vrcholem bylo v červnu 1942 vyhlazení Lidic a Ležáků.

Parašutisté z výsadku Anthropoid se přes tři týdny skrývali, nakonec je v kryptě chrámu svatého Cyrila a Metoděje Němci vypátrali na základě zrady jednoho z nich, Karla Čurdy. Následný boj 18. června 1942 nepřežil ani jeden z parašutistů. V kryptě padli Gabčík, Kubiš, Josef Valčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc.

Fotogalerie
37 fotografií