Ty mladé holky si o ten malér říkaly. „Neřešim zákazy,“ říká řidička. „Už jedem 120, během chvilky… 140!,“ sděluje Nikola V. komusi do mobilu. Pak hlásí, že vyjíždí z Mostu. „Sejdeme se za pět minut u Teska, stíháš? Hele, pos*al nás pták. Hele, kolik jedeš? Ty pi*o, ty pi*o…,“ znějí poslední výkřiky z auta. Pak následuje náraz do protihlukové stěny.

Zběsilá jízda skončila u obce Obrnice na Mostecku. Nikol B. zemřela, její kamarádka vyvázla se zraněním. Nejprve kamarádi, rodina a pak tisíce dalších lidí s hrůzou sledují na Facebooku video, které je ukázkou toho, jak si dojet pro smrt.

Záběry rozhádaly Česko. Mají zůstat detaily karambolu s ohledem na rodinu utajené, nebo jejich zveřejnění bude varováním, a budou dokonce využity jako prevence proti podobnému chování?

Holky vysílaly divokou jízdu na Facebooku, jedna zemřela Facebook

VŠE O ŠÍLENÉ JÍZDĚ ČTĚTE ZDE>>

Jan Pechout, BESIP: Mladí řidiči nás stále zásobují

Názory odborníků se přiklání pro využití záznamu tagické nehody jako prevence. Pro tuto možnost je i Jan Pechout, zmocněnec BESIP pro Ústecký kraj. Kolize dívek nebude prvním poučným dokumentem pro budoucí šoféry.

Jak videa používáte?

„Pro začínající řidiče, zejména středoškoláky, pořádáme s policií v Ústeckém kraji přednášky a na nich vždy rozebíráme konkrétní nehodu. Letos chci použít tyto záběry.“

Není to příliš drsné?

„Byl bych rád, kdybychom měli jen archivní materiál, ale bohužel mladí řidiči nás stále zásobují.“

Jak posluchači reagují?

„Vždy se dívám do jejich tváří. Reagují vystrašeně, někteří mají zavřené oči. Je dost dívek, které se rozbrečí. Dokonce jsme měli případ, kdy se zabili dva kluci mezi Ústím a Děčínem. Jedna z dívek utekla ze sálu. Pak jsme se od ní dozvěděli, že je znala a měla s nimi tehdy jet. Nejela prý proto, že se s tím, co řídil, v autě bála. Zachránila si tak život.“

Jaký efekt taková prevence má?

„Vždy záleží na jedinci. Obecně lze ale říct, že čím je ta nehoda lidem blíže, tím více na ně zapůsobí, například když dotyčné znají nebo mají vztah k místu, kde se to stalo. Mám na mysli i fakt, že se nehoda odehrála v Česku a není to ukázka něčeho, co se stalo třeba v Anglii.“

Takže strašit?

„Proč ne, zejména když promítání takového videa není samoúčelné. S policií vždy zároveň děláme rozbor toho, co k nehodě vedlo a jaké měla následky.“

Pouták
Autor: archiv Blesku