Jedna z nejpopulárnějších francouzských filmových hvězd se podílela na více než 120 filmech. Moreau se proslavila v 50. a 60. letech a ve filmu debutovala už v roce 1948. Hrála pod vedením slavných režisérů Michelangela Antonioniho, Luise Buňuela nebo Françoise Truffauta.

Jeanne Moreau ve snímku Brutální Nikita (1990).
Autor: Archiv

Herečka, která se věnovala i zpěvu a režii, se v roce 1928 narodila britské tanečnici a francouzskému restauratérovi. Nezapomenutelné byly podle kritiků její role ve filmech Noc (1961), Jules a Jim (1962) nebo Deník komorné (1964). V roce 1990 si také střihla roli ve světově úspěšném filmu Brutální Nikita.

Moreauová byla jedinou herečkou, která dvakrát předsedala porotě filmového festivalu v Cannes, kde v roce 1960 obdržela cenu za nejlepší ženskou roli (film Moderato Cantabile režiséra Petera Brooka). Během své kariéry trvající 65 let získala tři francouzské filmové ceny César a další dvě nominace.

Jeanne Moreau ve snímku Noc (1961).
Autor: Archiv