Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Poslední slova zavražděné novinářky: „Podvodníci a beznaděj.“ Její syn hledá viníky

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
18. října 2017
11:18

Vypadá to, že se nepřátelé známé investigativní novinářky Daphne Caruanové Galiziové (†53) rozhodli jednat a umlčet její ostrou kritiku navždy. V posledním příspěvku na svém blogu, který sdílela půl hodiny před svou smrtí, napsala: „Podvodníci jsou tu, kam se podíváš. Je to beznadějné.“ 

Caruanová Galiziová měla spoustu nepřátel. Ve svém příspěvku očividně narážela na maltské politiky, kteří se už nějakou dobu ocitají pod palbou její kritiky. Věřila, že zkorumpovaný politický systém proměnil Maltu v mafiánský stát. Podle ní byla většina státních firem jen zástěrkou pro praní špinavých peněz, úředníci a politici v zemi berou úplatky a policie se soudním systémem se radši dívají jinam.

Novinářka prý navíc měla důkazy a ti samí lidé měli stát za 15 nájemnými vraždami jako vystřižených z mafiánské detektivky. Několik z obětí zemřelo při explozi bomby v autě, stejně tak byla zavražděná i ona. Policie její případ řeší. Ozývají se však hlasy, mezi nimi i její syn Matthew, kteří obviňují detektivy z toho, že zmaří celé vyšetřování. Policisté budou mít také přístup ke všem materiálům, které Caruanová Galiziová o maltské korupci a kriminalitě nashromáždila a které mohou skrývat identitu jejího vraha.

Kdo stojí za její vraždou?

Odhalila snad novinářka něco, co neměla? Caruanová Galiziová byla pověstná tím, že si ve svých článcích nebrala servítky. Jen za tenhle rok psala o ministrech, o zvolených lídrech opozice, usvědčených drogových pašerácích i o místních milionářích. Jeden z nich si na ni dokonce stěžoval poté, co ho obvinila, že si zbudoval soukromou zoo bez stavebního povolení.

Byla nebojácná, její styl byl sarkastický a plný útočných poznámek. Na ostrově si jí velmi vážili a patřila mezi nejrespektovanější novináře právě proto, že se nebála psát pravdu. Za její největší počin, který na Maltě vyvolal pobouření, je považováno to, že se jí podařilo odhalit obrovský politický skandál, ve kterém figuroval maltský premiér Joseph Muscat a jeho nejbližší spojenci – vládnoucí rodina Ázerbájdžánu Alijevovi.

Vedlo to k tomu, že premiér musel letos v červnu vyhlásit mimořádné volby, ve kterých jen taktak vyhrál před opozicí. Caruanové Galiziové se podařilo získat informace od člověka uvnitř soukromé banky, přes kterou přijímala úplatky většina ministrů z Muscatovy Labouristické strany.

Vedle Muscata obvinila i jeho personálního šéfa Keitha Schembriho a ministra energetiky Konrada Mizziho. Všichni měli mít několik účtů v Panamě a na Novém Zélandu, kam putovaly úplatky od bohatých Rusů, kteří si tak kupovali maltské pasy. Caruanová Galiziová se dokonce měla dostat i k tomu, o čem jednali Schembri a Mizzi s prezidentem Alijevem při soukromé audienci.

Politici její nařčení odmítli a podařilo se jim udržet si svou pozici. Zatím se ale neví, zda toto mohlo vést až k její smrti. Celé její pátrání bylo založené na Panamských dokumentech, které vyšly loni v dubnu. O téma se ale novinářka zajímala dál, chtěla vypátrat, kdo stojí za záhadnou společností Egrant, na jejíž konto putovalo mnoho peněz. Nakonec zjistila, že vlastníkem je premiérova manželka Michelle Muscatová. Egrant přijal jeden milion eur od firmy, která má patřit dceři ázerbájdžánského prezidenta Leyle Alijevové.

Syn novinářky viní z její vraždy vládu

Zavraždili ji, protože odhalovala politickou korupci, uvedl dnes syn maltské investigativní novinářky Daphne Caruanové Galiziové, která v pondělí zemřela při výbuchu bomby nastražené v autě. Zároveň ze spoluúčasti na zločinu nepřímo obvinil vládu premiéra Josepha Muscata. Zjevný atentát rázně odsoudila i Evropská komise.

„Má matka byla zavražděna, protože hájila právní řád proti těm, kteří se jej snažili porušit,“ napsal Matthew Caruana Galizia na Facebooku. „Vybrali si ji, protože o tom psala jako jediná,“ dodal. Premiéra Muscata a jeho okolí obvinil z toho, že vládu, policii i soudy obsadili „podvodníky“.

„Kusy jejího těla byly všude kolem.“

Exploze, která odmrštila novinářčin vůz ze silnice do pole poblíž vesnice Bidnija, otřásla také celým středomořským ostrovem: podle úřadů se jedná o první vraždu novináře na Maltě. „Nikdy nezapomenu na to, jak jsem v poli běžel kolem plamenů, lomcoval jsem dveřmi, klakson pořád troubil… Podíval jsem se dolů a všude po zemi ležely kusy těla mé matky,“ uvedl novinářčin syn. „Takhle vypadá válka a lidé by to měli vědět… Jsme národ, který válčí se státem a organizovaným zločinem, které od sebe už nejde rozlišit,“ dodal.

„Všichni vědí, že mě Caruanová Galiziová ostře kritizovala jak v politické, tak osobní rovině. Nikdo ale nemůže ospravedlnit takový barbarský čin,“ komentoval událost maltský premiér Joseph Muscat, jenž 53letou novinářku kvůli některým z jejích obvinění žaloval.

Vraždu odsoudila i Evropská unie

Vůdce opozice Adrian Delia označil vraždu novinářky za útok na demokracii i svobodu slova a volá po nezávislém vyšetřování. Podle agentury Reuters u něj budou asistovat nizozemští forenzní experti a agenti amerického Federálního úřad pro vyšetřování (FBI).

Vraždu dnes důrazně odsoudila Evropská komise a její předseda Jean-Claude Juncker. Mluvčí unijní exekutivy Margaritis Schinas dodal, že komise je vraždou novinářky otřesena. „Byla průkopnicí investigativní novinařiny na Maltě,“ prohlásil Schinas a poukázal na to, že ostré debaty, které její práce vzbuzovala, byly důkazem jejích reportérských schopností a oddanosti hledání pravdy.

Zobrazit celou diskusi