Podobná vzpomínka probíhá na tomto místě každý rok. „Vrátit čas nedokážeme. Vrátit životy neumíme. Ale můžeme při sobě stát, navzájem si pomáhat a vědět, že nikdy nejsme sami. Ani v těch nejhorších chvílích, kdy bolí i dýchat. Hodně věcí nemůžeme, ale být tu pro sebe navzájem, ano,“ uvedla spoluzakladatelka Českého sdružení obětí dopravních nehod Mirka Šimková, která před osmi lety přišla při autonehodě o manžela.

Iniciátory vzniku památníku byli také místopředseda sdružení Stanislav Vondruška a Miloš Hejl, kteří o své blízké přišli při dopravních nehodách v dubnu a květnu 2002. „Syn nám zemřel ve 24 letech při nehodě na Slovensku. Nebyla to tehdy jeho vina. Nikdy jsem nechtěl hlavu pachatele, stát se to může každému. Ale chybou právníka jsme tehdy přišli také o statisícové odškodné,“ řekl Hejl.

Praha mění i křižovatky tak, aby byly bezpečnější:

Méně smrtelných nehod

Na českých silnicích loni zemřelo 545 lidí, což bylo o 115 méně než v roce 2015. Počet usmrcených byl nejnižší od roku 1961, kdy policie zavedla ucelené statistiky. Policisté loni zaznamenali nárůst obětí nehod v nákladních autech, klesl naopak počet usmrcených řidičů osobních aut, motocyklistů, cyklistů i chodců.

Vzpomínková akce u památníku na pražském Chodově se letos uskutečnila podesáté. Symbolický vzpomínkový řetězec pokračuje dnes v západních Čechách v dálniční kapli u obchvatu Plzně na dálnici D5. Příští neděli vzpomínkové akce zakončí ekumenická bohoslužba v evangelickém kostele v Moravské Chrastové.