Poslední film, ve kterém jste hrála, byl Pozemský nepokoj v roce 1993. Bylo pro vás těžké vzdát se herecké kariéry?

„Tento film mám spojený s velkou osobní tragédií. Po slavnostní premiéře jsme havarovali s autem na dálnici u Humpolce. A to mohl být opravdu poslední příběh v mé herecké i životní dráze. Pozemský nepokoj. Co všechno se v těchto dvou slovech skrývá? Vzdát se kariéry neznamená bolest. Bolest je ztráta nejbližšího člověka.“

Vy jste těch nejbližších lidí měla více. Váš první muž byl Slovák a další dva byli Němci. Se svým třetím mužem jste šťastná?

„Ano. Je o 13 roků starší a živí nás. K umění má tak daleko jako já k automobilům, se kterými obchodoval. Nyní už je v penzi.“

Nyní žijete v německém Düsseldorfu. Ze tří manželství máte tři děti. Copak dělají?

„Můj syn Harald pracuje v gastronomii, dcera Jana je posedlá sportem a fitness. Dělá instruktorku u australské firmy Les Mills a personální trenérku.“

A vaše nejmladší dcera má prý umělecké vlohy. Půjde ve vašich šlépějích?

„Nejmladší Sophie Anna sice umělecké vlohy má, ale určitě ne herecké nadání. Ráda se fotí, ale raději fotí sama. Uvažujeme s manželem, že letos od Ježíška dostane fotoaparát s profi objektivem. Možná jednou bude fotit hvězdy filmového nebe nebo modelky. Kdoví? Ale nejdříve musí dokončit 11. třídu ve Worth School v Anglii. A jestli u umělecké profese zůstane, je ve hvězdách. Ráda by studovala politiku, ekonomii a management. Mám takové tušení, že ji láká automobilový byznys.“

Čemu se teď nejvíce věnujete vy?

„Poslední měsíce koňovi, protože jeho majitelka, moje dcera, je na studiích. Kdo vlastní koně, ten ví, co všechno takové zvíře obnáší. Potom mě baví cestování, moderní design, architektura, čtení, návštěvy divadla, koncertů, galerií, procházky u Rýna, chutná kuchyň a golf.“

Co se vám na golfu líbí?

„4 – 5 hodin procházky na čerstvém vzduchu, za každého počasí s vtipným doprovodem. A přitom se musím trefit do míčku… (smích) Nenaučím se to do konce života. Mým vzorem je herečka Jana Švandová. Hraje golf, divadlo, účinkuje v televizi, v dabingu, cestuje, a ještě má čas na sebe. Svěžest, mladistvost a elegance ji neopustily ani v sedmdesáti letech. To se mi líbí.“

Jak často se vracíte do Česka?

„Především jezdím ráda za přáteli. Jenom toho času je pořád méně. Potom tu mám pracovní povinnosti jako filmový festival nebo jsme byli například na golfové dovolené v Hluboké nad Vltavou. Špička.“

Kdy jste si v životě připadala jako v pohádce?

„Stále žiju jako v pohádce, která bohužel zatím nemá dobrý konec.“

Videopoklad z archivu ČT: Jak se točily triky v Arabele?!

Poklad z archivu ČT: Jak se točily triky v Arabele?! Česká televize