Na únorovém zastupitelstvu se politici teprve seznámí s verdiktem památkářů. „Do čtvrtečního zastupitelstva se dostane k projednání materiál k Libeňskému mostu, kdy by zastupitelé měli vzít na vědomí stanovisko ministerstva. Vzhledem k tomu, že se jedná o investici za několik miliard, nebylo by vhodné přijímat jakékoliv návrhy z pléna. Navíc stanovisko nenabylo účinnosti. Pražští zastupitelé by se dalším osudem mostu měli zabývat znovu v březnu,“ řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Technická správa komunikací nyní nechává podepřít ty části mostu, které jsou v nejhorším stavu. Po dokončení prací by se na most mohla podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) vrátit MHD a následně vznikne expertní skupina, která bude řešit nejen, co s Libeňským mostem dál, ale situaci mostů v Praze obecně. O budoucnosti Libeňského mostu měl dnes jednat magistrátní dopravní výbor. Do programu jednání jej s ohledem na čtvrteční zasedání zastupitelů nakonec nezařadil.

Video
Video se připravuje ...

Uzavírka Libeňského mostu Daniel Vitouš

Co s mostem? Panují neshody

Na tom, zda most opravit, nebo postavit nový, se městští politici neshodují. Mezi zastánce stavby nového mostu patří primátorka Adriana Krnáčová (ANO) nebo starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD), kteří takovou variantu považují za ekonomicky výhodnější. Rekonstrukci mostu obhajuje starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL/Trojkoalice), který považuje dříve připravený projekt za nerealizovatelný, a místostarosta stejné městské části Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice).

Podle odborníků by stavba nového mostu i komplexní rekonstrukce současného vyšly na obdobnou částku, a to 550 až 600 milionů korun. Praha již v minulosti měla plán na zbourání mostu a na současných pilířích plánovala vystavět nový. Podle tohoto plánu předpokládala Technická správa komunikací náklady asi 350 milionů korun. Tuto možnost odborníci kvůli špatnému stavu pilířů vyloučili.
Fotogalerie
33 fotografií