Letos se po pražských loukách pohybují čtyři stáda ovcí a koz, v každém je zhruba 70 zvířat. Většinu tvoří ovce, které spásají traviny, a přibližně pětinou jsou zastoupeny kozy, které okusují především listy stromů a keřů. Pohybují se v Prokopském a Šáreckém údolí a v Trojské kotlině. Od konce srpna do poloviny října se budou pást v Radotínském údolí či na Třešňovce v Hrdlořezech.

Na podmáčených a vlhkých loukách jsou k vidění stáda jalovic. Jedno zhruba patnáctičlenné stádo bude celou sezonu spásat suchý poldr Čihadla, druhé, které tvoří 11 zvířat, začne pastvu v údolí Šáreckého potoka a dále bude putovat přes louky Čimického údolí, Šeberova a Milíčova. Magistrát žádá majitele psů, aby měli své čtyřnohé mazlíčky v okolí pastvin na vodítku.

Pasáčci hlídají, aby zvířata okusovala, co mají

Zvířata si Praha na sezonu půjčuje od zemědělců. Ročně za pastvu ovcí a koz město platí 950 tisíc korun, za skot pak 450 tisíc korun. „Pastvu pro hlavní město zajišťují soukromí zemědělci, kteří také obstarávají čtyřiadvacetihodinový dohled nad stády. Pasáčci celý den stádo hlídají a také kontrolují, zda ovce spásají jen území, která jsou k pastvě skutečně určená,” řekl ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Spásáním trávy narušují zvířata trávní drn a vytvářejí tak plochy bez vegetace, což má ekologický přínos z hlediska druhové pestrosti. Dostávají tím prostor konkurenčně slabší druhy rostlin, bezobratlí živočichové jako například blanokřídlý hmyz, který hnízdí v zemi, nebo brouci, kteří na holých plochách loví. Trus skotu vábí řadu druhů hmyzu, který je potravou pro některé ptáky.

Každý rok jiné místo

Místa pastvy se každý rok mění. „Aby zvířata každoročně nespásala stejné druhy rostlin, mění se termíny pastvy na jednotlivých lokalitách, případně ji kombinujeme s ručním kosením. Pastva není na celé ploše jednotlivých lokalit. Vždy necháváme vybraná místa nespasená,” dodává Hofman.

Fotogalerie
22 fotografií