„Mnoho návštěvníků se diví, kolik hraček se u nás vyrábělo. Často si myslí, že většina tehdejší produkce přicházela z NDR a Maďarska. Československo ale bylo hračkářskou velmocí,“ říká ředitel Muzea autíček Robert Švec.

Mezi exponáty je řada unikátů, např. vláčky LASTRA, jež Ladislav Stránský, majitel firmy na módní přezky, udělal původně pro svého syna. Vzácná je též černá „papalášská“ Tatra 613, u níž se dochované kusy počítají na jednotky. Na své si přijdou i holčičky. Firmy, vyrábějící modely škodovek, liazek, tatrovek a dalších vozů, totiž dělaly také panenky, nádobíčko či kuchyňky.

Tip: K vidění jsou zde také modely prezidentských aut.

Proč to tu má ráda zpěvák a herec David Gránský? „Jako každý kluk jsem miloval autíčka, proto se rád zajedu podívat do jejich muzea v Přísece. Třeba tam objevím i nějaké z těch, se kterými jsem si hrál!“

Jeďte připraveni

• Příseka je asi 10 km od Jihlavy, odkud tam jezdí bus.
  • Muzeum otevřeno ve všední dny od 10-18 hodin, o víkendech a svátcích se otevírá o hodinu dříve (100/50 Kč).
  • Nejbližší (5 km) ubytovna - Prior v Brtnici (250 Kč).

Kde se dobře najíte:

• Na závěr prohlídky se můžete občerstvit v muzejní kavárně, dát si kávu a něco sladkého nebo slaného.