Problémy s nedostatkem krve mají nemocnice hlavně v létě. Každoročnímu poklesu až o čtvrtinu čelí nejen kvůli dovoleným, ale také kvůli klíšťatům a tropickým nemocem. Letos navíc musely kvůli výskytu západonilské horečky odmítat i návštěvníky severu Itálie, Maďarska, Rumunska nebo Řecka.

Nemocnice se potýkají s nedostatkem dárců

Nejvíce evidovaných dárců krve loni vykázala Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích (ÚVN), kolem 37 000. Asi o třetinu dárců víc by potřebovala Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Počet je sice dostačující k zajištění potřebného množství transfuzních prostředků, nicméně ideální počet by byl asi 10 000 dárců,” řekla ČTK Jitka Bělochová z transfuzního oddělení vinohradské nemocnice.

Asi o pětinu více dárců by využila Thomayerova nemocnice v Krči. „Vzhledem k tomu, že zásobujeme špičková pracoviště, kam se postupně centralizuje zdravotní péče, potřebujeme asi o 20 procent více transfuzních přípravků, než si sami odebereme,“ řekl ČTK primář transfuzního oddělení Thomayerovy nemocnice Petr Turek.

Některé zvou konkrétní dárce, pokud se s příjemcem shodují ve více parametrech. „Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) je specializované pracoviště, ve kterém se léčí pacienti se závažnými hematoonkologickými onemocněními. Transfuziologický úsek ústavu připravuje přípravky výhradně pro tyto nemocné,“ vysvětlil vedoucí Aferetického oddělení ÚHKT Zdeňka Gašová. Nemocným před transplantací nebo po ní umí zařízení připravit krevní přípravky „na míru“.

Za krví i mimo Prahu

Některé pražské transfuzní stanice zpracovávají odběry i z mimopražských nemocnic. „Máme další odběrová místa v Lounech, Mělníku a Jilemnici. Díky tomu, že vlastníme odběrový sanitní vůz, můžeme uskutečňovat také výjezdy,“ řekla ČTK mluvčí ÚVN Jitka Zinke. Vinohradská nemocnice zpracovává odběry z Jičína, Hořovic nebo Kadaně.

Co o současné situaci ohledně dárcovství krve říká primářka Fakultního transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice Daniela Dušková?

Loni bylo v celém Česku podle výroční zprávy zveřejněné ministerstvem zdravotnictví 241 302 pravidelných dárců. Provedeno bylo přes 412 000 odběrů krve a více než 723 000 odběrů plazmy. Vedle nemocnic plazmu odebírají i soukromá centra, která lidem za jejich návštěvu dávají finanční odměnu. Plazmu potom dál prodávají ke zpracování.

Odborníci upozorňují, že dárců by ale mělo být asi o 100 000 víc. Chybí rezerva pro mimořádné situace. Více než v předchozích letech bylo těch, kteří přišli darovat krev poprvé. Loni jich bylo asi 47 500, v roce 2015 o pět tisíc méně. V roce 2009 jich ale bylo ještě 61 000.

Nejcennější tekutina

Krev nelze vyrobit, nemocní tak jsou odkázáni na dárce. Krev potřebují pacienti po těžkých úrazech, při vážných operacích, transplantacích, při léčbě otrav. Celoživotně jsou na darovanou krev odkázáni lidé na umělé ledvině či s rakovinou krve. Z krve se vyrábějí léky pro hemofiliky, pro léčbu poruch obranyschopnosti či popálenin.

Fotogalerie
14 fotografií