Falešná čísla často nabírají firmy ve snaze se zviditelnit, případně sami uživatelé, kteří by chtěli také produkty zdarma, ale nemají dostatečný počet sledujících na to, aby se mohli obrátit přímo na firmy. Obracejí se na služby, které disponují velkým počtem falešných účtů, které potřebnou aktivitu provádějí. Některým je dokonce nutné přidat přihlašovací údaje ke svému účtu, což může být obzvláště nebezpečné.

Instagram tak vytáhl do boje a za pomoci strojového učení se snaží podobné aktivity odhalit a mazat. U účtů, kde toto jednání odhalí, navíc vyzve ke změně hesla. Služba také varuje, že v případě dalšího používání podobných nástrojů může přijmout patřičná opatření.

TIP: Instagramu unikala hesla uživatelů přes nástroj pro stažení dat. Chybu už opravil

Problém s inzerenty

První dva příklady využití by totiž pro službu nemusely být takovým problémem, týká se to ale i reklamního byznysu, na kterém Instagram a Facebook stojí. Falešná aktivita se totiž týká i placených příspěvků, což je problém. Těžko totiž bude Facebook vysvětlovat, že aktivita byla falešná, inzerent ale své peníze zpátky neuvidí.

Kromě falešné aktivity bojuje i s falešnými účty, jedná se ale o boj s větrnými mlýny. Jejich množství je stále obrovské a pokud jste na síti jen lehce aktivní, často vás sledují nové a nové účty nabízející nakupování sledujících apod.