Čtvrtek 28. března 2024

Konec 2. světové války: 20 věcí, které jste možná netušili

• Krvavá realita druhé světové: Dobové snímky z bitvy o Berlín
    8. května 2016 ● 20:27

Druhá světová válka byl nejkrvavější ozbrojený konflikt všech dob. Přestože poslední výstřely padly o mnoho dní později, za oficiální konec války v Evropě se považuje 8. květen, kdy vstoupila v platnost německá kapitulace.

• 1.

Z každých 5 Němců, kteří padli v boji, zemřeli čtyři na východní frontě.

• 2.

Max Heiliger bylo fiktivní jméno, které SS použilo k založení bankovního účtu. Poté ho plnili penězi, šperky a zlatem, které ukradli evropským Židům.

Židovský majetek zabírali Němci a nakonec i totalitní StB.
    Autor: Foto: Dana Kolářová

• 3.

V roce 1935 britský inženýr Robert Watson-Watt pracoval na „paprsku smrti“, který měl dokázat zničit nepřátelská letadla rádiovými vlnami. Místo toho však objevil radar.

• 4.

Ze 40 tisíc mužů sloužících na ponorkách se domů vrátilo 10 tisíc.

• 5.

V roce 1940 byl vojenský rozpočet USA 1,9 miliardy dolarů. Do roku 1945 vzrostl na 59,8 miliardy.

Dolary

• 6.

V roce 1941 si běžný vojín vydělal 21 dolarů měsíčně. O rok později jejich plat stoupl více než dvojnásobně na 50 dolarů.

Vojáci Carmine Catusco a John Ecker, Francouzi Leo Silberbauer a Antoine Vital a novinář Lionel Shapiro při cestě zpět do Německa
    Autor: archives.gov

• 7.

Americké továrny během války vyrobily více než 650 tisíc džípů, 300 tisíc vojenských letadel, 89 tisíc tanků, 3 miliony kulometů, 7 milionů pušek.

Autor: Karel Kopáč, ČTK

• 8.

Hamburgeru se během války v USA říkalo „Liberty Steaks“. Slovo hamburger znělo příliš německy.

Hamburger
    Autor: Shutterstock

• 9.

Nacisté ukradli hudbu hymny harvardské univerzity Fair Harvard a použili ji ve svém pochodu Sieg Heil.

• 10.

Synovec Adolfa Hitlera William Hitler byl u amerického námořnictva. Po válce si změnil jméno.

William Hitler

• 11.

Nacisté zabili miliony Poláků. Některé polské děti však měly dostatečné árijské rysy. Němci unesli přes 50 tisíc dětí na převýchovu do německých rodin.

Autor: Reprofoto z filmu Františka Soukupa

• 12.

Největší tanková bitva v historii se odehrála mezi  4. a 22. červencem v Kurském oblouku. Do bitvy se zapojilo přes 3600 sovětských a německých tanků.

Nacistické tanky při přehlídce v Polsku

• 13.

Dříve, než se nacisté rozhodli řešit židovskou otázku plynem, existoval návrh na odsun Židů na Madagaskar.

Autor: Foto: Židovské muzeum v Praze

• 14.

Kdyby bylo nezbyté svrhnout na Japonsko třetí atomovou bombu, jako cíl bylo předběžně vybrané Tokio.

Atomová bomba, vyvinutá týmem fyzika J. R. Oppenheimera: Little Boy, změnila Hirošimu v trosky.

• 15.

Calvinu Grahamovi bylo pouhých 12 let, když se dostal do amerického námořnictva. Než armáda zjistila, že používá falešné doklady, získal Purpurové srdce a Bronzovou hvězdu.

Calvin Graham

• 16.

Nejvíc japonských špionů během druhé světové války nepůsobilo v USA, ale v Mexiku, odkud informovali o americké flotile v Atlantiku.

• 17.

Existují historikové, kteří za začátek druhé světové války nepovažují 1. září 1939, kdy nacisté napadli Polsko. Podle některých válka vypukla už 18. září 1931 vpádem Japonska do Mandžuska.

Nacistický pozdrav a Hitlerův úsměv na sjezdu strany NSDAP v roce 1937
    Autor: Isifa.com

• 18.

80 % sovětských mužů, kteří se narodili v roce 1923, se nedožilo konce války.

• 19.

Během obléhání Leningradu zemřelo víc Rusů (civilistů a vojáků), než během celé druhé světové války ztratilo USA a Británie vojáků.

Oběti blokády
    Autor: RIA Novosti archive

• 20.

Drtivá většina německých válečných zločinců proklouzla na svobodu v přestrojení za uprchlíky. Některým se podařilo uniknout do Jižní Ameriky.

Krvavá realita druhé světové: Dobové snímky z bitvy o Berlín
    Autor: ČTK

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 1

Xeen: Ta 20. nabízí velmi zajímavou paralelu s IS.

(09. 05. 2016 14:59)
Články odjinud