Někdo by mohl namítnout, že přesně tento druh umění je nadmíru sexistický. Britský umělec Allen Jones jím právě ale chtěl vyvolat debatu nad tím, co je sexistické a co ne a jak by ženy neměly být zobrazovány, aby vypadaly jenom jako sexuální cíle.

Jonesova tvorba byla natolik ceněná, že umělce dokonce oslovil kultovní režisér Stanley Kubrick, aby mu vytvořil pitoreskní stůl pro jeho snímek Mechanický pomeranč. Jones však odmítl.

Rozhodl se však stvořit celou výstavu, která byla pojata jako protest proti sexismu. Ženské figuríny na ní jsou zobrazeny jako židle, stoly a sexuálně vyzývavé objekty.

Sexistická, nebo proti sexismu?

Výstava byla značně kontroverzní již v roce 1969 a vášně vyvolává dodnes. Ne všichni byli schopní pochopit přenesený význam Jonesova umění a samotnou výstavu považují za sexistickou. Inu, udělejte si podle galerie názor sami.