Veganské, jedlé, plátěné: Na světě se ročně použije 8 miliard kondomů
Kondom, pánskou ochranu pro bezpečný sex, už skoro každý považuje za přirozenou a samozřejmou záležitost. Podle expertů jeho kořeny sahají 12 až 15 tisíc let zpět. Po kondomech je navíc velká poptávka, zájem je o ty netradiční. Erotický trh reaguje velmi rychle, a tak už vznikají i veganské kondomy.
Kondom na více použití
Někteří odborníci se domnívají, že pánská ochrana se používala už před 12–15 tisíci lety, kdy ve francouzské oblasti Grottes des Combarelles byly nalezeny první jeskynní kresby s touto tematikou.
Na jeho současné podobě se podílela až epidemie syfilisu na přelomu 15. a 16. století. Tehdy se začala používat pouzdra vyrobená z lněného plátna, která byla napuštěná olejem, anorganickou solí a medikamenty, které chránily před chorobami. Platěná kapsa měla navíc šňůrku pro připevnění na penis. Nebyla to však jednorázová pomůcka jako dnes, tehdejší kondom se po aktu vypral a mohl se používat dál. V 17. století se začaly kondomy vyrábět z ovčích střívek, v 19. století zase z drahého textilu. Gumové elastické kondomy se objevily v roce 1844. První latexové kondomy vznikly už v roce 1880.
Silné, tenké, veganské
V současné době existuje mnoho značek a druhů pánské ochrany – silné, tenké, barevné, lubrikované, se zábavnými efekty, s hlavami politiků, nyní se začaly objevovat i ochrany pro vegany.
„Veganské kondomy respektují přesvědčení a etiku zastánců veganství, a proto neobsahují žádné živočišné složky, které se používají pro běžnou výrobu kondomů. Jedná se například o protein z kravského mléka kasein, který je nahrazován kakaovým práškem,“ říká Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon s tím, že jejich vlastní testy potvrdily, že běžný člověk žádný rozdíl nepozná. Jedlé kondomy sice ještě neexistují, ale v Hongkongu si můžete dát v jedné restauraci růžový kondom z mořských řas a želé ležící v písku z nasekaných hub. Cílem pokrmu je upozornit na problematiku HIV, která je v Asii stále velmi aktuální.
Neuchytil se německý vynález, kondomy ve spreji. Nátěr zasychal v řádech minut, což narušovalo romantickou atmosféru. Největší problémy s kondomy mají podle jednoho výzkumu Indové. Nedosahují totiž standardního měřítka velikostí pro výrobu kondomů.
Kondomy v číslech: 10 tisíc kondomů pro jednoho olympionika
- Na celém světě každý rok lidé použijí přibližně 8,5 miliard kusů kondomů. Jejich spotřeba pak významně roste při mezinárodně zajímavých a masových událostech, jako jsou například olympijské hry.
- Během lympiády v Sydney v roce 2000, kterých se zúčastnilo 6 582 mužských reprezentantů, pořadatelé rozdělili 70 tisíc kondomů, tedy zhruba 10 kusů na osobu. Bezmála 20 tisíc kusů se však následně muselo doobjednat.
- Další ročníky celosvětových sportovních her byly štědřejší. Při olympiádě v Londýně v roce 2012 obdrželi sportovci 150 000 kusů kondomů.
- V Soči 2014 se rozdělilo 100 tisíc balíčků.
- Kondom obsáhne až 12 litrů vody nebo více než 30 litrů vzduchu, než praskne.
- Jeden z největších kondomů vyrobila pravděpodobně jedna slavná oděvní firma k příležitosti Světového dne boje proti AIDS v roce 2003. Měřil 22 metrů do výšky a 3,5 metru do šířky a byl umístěn na Egyptský obelisk na náměstí Svornosti v Paříži.
- V roce 2005 byla vyrobena v Argentině 67 metrů dlouhá ochrana, která následně zdobila podobný obelisk v Buenos Aires.