Podle pověsti při založení města v roce 1006 dřevorubci spatřili strašlivou saň. Hrozně se vylekali, rozběhli se za neohroženým rytířem Trutem a ten ji zabil. Na jeho počest pak podle něj pojmenovali Trutnov.

Drak kdysi »hnízdil« i na kašně na největším trutnovském náměstí. V roce 1892 ho ale vystřídal Krakonoš. Saň tak připomíná už jen městský erb a Dračí ulička. Náměstí zdobí také 11 metrů vysoký sloup Nejsvětější Trojice, pomník Josefa II. a novogotická věž staré radnice. A také krásně upravené historické domy a podloubí, kde každý najde úkryt před nepřízní počasí.

Tip: V muzeu je k vidění expozice Hrady Trutnovska.

Proč to tu má ráda herečka Carmen Mayerová? „Za poslední roky se můj rodný Trutnov hodně proměnil. Kdysi jsem tam nerada jezdila, dnes je krásný a vzkvétající. Ráda se procházím po náměstí.

Jeďte připraveni

• Trutnov je 50km severně od Hradce, jezdí tam vlak i bus.
  • Muzeum otevřeno kromě pondělí 9 až 17 h (30/10 Kč).
  • Levné přespání nabízí např. ubytovna Horal (150 Kč).

Kde se dobře najíte:

• Hotovky jako od maminky a pivo jako křen mají v útulné hospůdce U Rozmarýnku kousek od náměstí.