„Celý svůj život jsem se snažila být oblíbená. Se všemi vycházet, nedělat problémy, v práci moc neprudit, nemít připomínky ke smlouvám, ideálně je vůbec nečíst,“ vylíčila na facebooku Vlastina s tím, že jednou si kvůli focení do časopisu dokonce nechala zničit účes. „Moje fotka na obálce nakonec stejně nebyla, protože to prý nevypadlo dobře. Se ani nedivím, když mě nestříhal kadeřník. Pro ostatní cokoliv,“ svěřuje se kráska. „Snažila jsem se přijímat vše, co život přináší přesně tak, jak to přináší. Hlavně pokorně.“

Bohužel se jí to často vymstilo, především v milostných vztazích. „Ve dvaceti jsem žila s mužem, který mě sbalil tak, že s jahodou v ruce řekl, ať zavřu oči a místo tý jahody mi do huby vložil prst. Šíleně se smál, jak jsem blbá, hodná a poslušná. Jak se nechám lehce nachytat. A pak mi pár let dělal ze života peklo,“ prozradila herečka známá i z Pojišťovny štěstí či První republiky, která již dříve přiznala, že byla obětí domácího násilí.

„Hrabal se mi ve věcech, četl si můj deník, kontroloval každý můj krok a vyžadoval, abych dala tu starou Nokii k televizi, jestli jsem opravdu sama doma, jak tvrdím. A já to všechno poslušně dělala. Protože jsem neznala jiný směr a program, než být za každou cenu milovaná,“ popsala nyní, jak ji expartner psychicky deptal.

Odtajnila i jinou milostnou historii, kdy žila s mužem, který jí tvrdil, že je nezadaný. „A pak z něj postupně vylezlo, že má ženu a 4 děti někde daleko v Izraeli. A to se přeci nepočítá. A já, hodná holka, chtěla jeho děti poznat a mít je ráda. Se ženou si prý už dávno nerozumí, nemají si co říct, nespí spolu a hrajou to jenom kvůli dětem. Která hodná, blbá holka tuhle větu neslyšela, ať zvedne ruku. Naposledy jsem ho viděla na Nově v hlavních zprávách, protože ho hledal Interpol. A našel, i když se jmenoval jinak, než mi tvrdil a let měl mnohem víc, než se chlubil,“ vylíčila, jak se z něj vyklubal kriminálník a lhář.

Svátková se prý ale chtěla zavděčit všem, nejen mužům, a tak se snažila být oblíbená v každém kolektivu. „Někdy mi to šlo líp, někdy hůř. Někdy mě život tvrdě nakopnul zpátky k sobě samé a já byla autentická: uzavřená, samotářská, nekomunikativně stojící stranou, “ prozradila s tím, že tehdy se jí lidé prý báli a mluvili o ní jako o namyšlené a tvrdé ženě. „Ale v izolaci se člověk až moc setkává sám se sebou, a tak mi bylo psycholožkou doporučeno balení antidepresiv, abych mohla zpátky mezi lidi. Abych mohla zase žít ‚normální‘ život, být oblíbená, příjemná, usměvavá holka, co nemá problém partu cizích lidí z baru pozvat k sobě domů a hrát s nimi flašku. Cokoliv.“

„Hranice překážejí oblíbenosti. Pokud chceš být holkou, co ji mají všichni rádi, nesmíš žádné mít,“ tvrdí půvabná herečka a spisovatelka, která se o svých problémech rozepsala i v nedávno vydané knize Prostor pro duši. „Abych byla oblíbená, dělala jsem práci za dva, šla všude, kam mě pozvali, držela diety, běhala minimálně 8 km denně a dávala si na ksicht omlazující masky z droždí. Nechala si kvůli chlapovi prodloužit vlasy, nalepit umělé řasy a dostala z nich zánět očí.“

A není prý ani zdaleka jedinou ženou, která je schopná se tímto způsobem měnit a obětovat. „Moje známá mi nedávno psala, že se v noci potřebovala napít vody, a aby nikoho nevzbudila, šla dolů po schodech, v takových těch teplých ponožkách, po tmě. Asi na třetím schodě uklouzla, spadla na zadek a zlomila si poslední obratel. Ale zase nikoho nevzbudila. A to se počítá,“ popsala příběh ze svého okolí, který navíc skončil tím, že ženu její manžel opustil. „I když kolem něj našlapovala po špičkách. A možná právě proto. Protože se až moc snažila být hodná a oblíbená. A bylo jí to k ho*nu. Stejně tak jako mně a komukoliv jinému.“

Proto se Vlastina, dnes šťastně vdaná za filmového producenta Jiřího Kounického, rozhodla před takovým jednáním varovat. „Když totiž začneš potřebovat žít život, který ti přinese to, co hledáš, budeš se muset smířit s tím, že nebudeš oblíbená, že budeš mnohokrát nemilovaná, ještě víckrát osamělá, opuštěná, smutná a na pokraji sil.“

VIDEO: Vlastina Svátková z GangterKy: Z bulimie jsem se musela vypsat!

Vlastina Svátková z GangterKy: Z bulimie jsem se musela vypsat Petr Macek, Jan Jedlička