Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

K Zemi se blíží obří asteroid: Je nebezpečný, hlásí NASA

Kolem Země prolétne asteroid: Je tak velký, že má i svůj měsíc.
Kolem Země prolétne asteroid: Je tak velký, že má i svůj měsíc.  (Autor: archiv blesku, Profimedia.cz, Youtube)
Autor: DH -
24. května 2019
16:32

Už o tomto víkendu budou mít napilno astronomové z celého světa. Poměrně blízko naší planety Země prolétne asteroid o průměru téměř 1,5 kilometrů. Objekt je dokonce tak velký, že má i vlastní měsíc.

Asteroid je mezi vědci známý pod názvem 1999 KW4 a před dvaceti lety ho poprvé zaznamenala jedna z mnoha amerických hvězdáren ve státě Nové Mexiko. K naší planetě se objekt, který díky jeho malému měsíci astronomové dokonce označují za binární soustavu, přiblíží v sobotu. Viditelný bude až do pondělí.

Pozorování vesmírného tělesa si po celém světě nenechá ujít žádný milovník noční oblohy – podobný úkaz se znovu objeví až v roce 2036, tedy za 17 let. K naší planetě bude asteroid dokonce tak blízko, že ho NASA i jiné významné organizace označují za potencionálně nebezpečný.

Lidé se ale rozhodně nemusejí ničeho obávat. Slovo „blízko“ má v rámci vesmírného prostoru poněkud zkreslený výraz. Objekt 1999 KW4 proletí kolem Země ve vzdálenosti 5 a půl milionu kilometrů, což odpovídá třináctinásobku vzdálenosti mezi naší planetou a Měsícem.

ivalen ( 25. května 2019 12:18 )

však jednou se stejně trefí ...

krtek. ( 25. května 2019 10:14 )

já bych se nebál , všechny asteroidy padají na USA zdrovna jako všichni mimozemštani umí anglicky

prasatkopepicek ( 24. května 2019 22:22 )

Jestli je ti to lito, nech na hlavu spadnot kus zdi.

Stoparka ( 24. května 2019 20:33 )

Vyhne se pokaždé to tak bylo. Bude to pěkná podívaná teda pokud ho uvidíme.

offline ( 24. května 2019 19:34 )

Není zdaleka tak nebezpečný jako člověk a bohužel se i tentokrát Zemi vyhne, a nenechá jí si od nás oddechnout.