Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Děti na sociálních sítích: „Mluvte s nimi. Hrozby odvrátí jen důvěra,“ radí expert

Publicista Dočekal o tom, jak ochránit děti před hrozbami na internetu
Publicista Dočekal o tom, jak ochránit děti před hrozbami na internetu  (Autor: blesk.cz)
Autor: mav - 
21. června 2019
05:35

Děti jsou dnes a denně vystavovány nebezpečím spojeným s online dobou. Zásadní roli v tomto ohledu hrají podle internetového publicisty Daniela Dočekala sociální sítě, přes které děti často komunikují s cizími lidmi a vyměňují si intimní informace i fotografie. Hlavní je o těchto problémech mluvit, zákazy situaci pouze zhorší, řekl v pořadu Blesku Epicentrum.

Sociální sítě do života dítěte vstupují nejčastěji v období třetí, čtvrté třídy. Zdaleka už ale nejde pouze o facebook. Dnes je populárnější instagram, Tic Toc nebo podle Dočekala vůbec nejnebezpečnější Tellonym, který funguje na základě anonymního kladení otázek. To všechno jsou platformy ideální pro aktivitu uživatelů s nekalými úmysly. 

Zakazování používání ať už chytrých telefonů, nebo právě sociálních sítí není přitom podle Dočekala nejlepším řešením: „Zakazované ovoce nejvíce chutná. Vyvolá to spíš ještě větší zájem o to, aby to to dítě vyzkoušelo a má to nepříjemný vedlejší dopad - v řadě případů dítě, které nemá třeba instagram, nemá internet v mobilu, se stává ve školním prostředí cílem šikany,“ upřesňuje. 

Řešením je nastavit si s dítětem zavčasu nějaké základní bezpečnostní návyky, které si poměrně dobře převede do rizikového věku. „Zkoušet to na třináctileté dítě, které právě přišlo do puberty, je prakticky nemožné,“ vysvětluje publicista. „Je to otázka důvěry. Rodič si musí s dítětem povídat o tom, co dneska vidělo na instagramu, co kamarádi a podobně. Okolo těch třinácti let tohle přestane trochu fungovat a pak už musí rodič vnímat nějaké příznaky toho, že to dítě prochází nějakou krizí - nějakých změn v chování, skrývání mobilu.“

Často se Dočekal během svých seminářů setkává také s reakcemi rodičů, kteří odmítají jakkoli narušovat soukromí svých dětí nejrůznějším vyptáváním nebo i nahlédnutím do jejich telefonu. „Já se jich většinou zeptám, jestli jim nebude vadit, když si jejich dítě začne s nějakým úchylným člověkem, pedofilem posílat nahaté fotografie. A jestli třeba neví o tom, že jeho dítě má v mobilu fotky přirození.“   

Video  Publicista Dočekal: Jak děti ochránit na sociálních sítích? Vysvětlujte a jděte jim příkladem  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa