Zákaz pivních kol byl schválen loni, jeho zavedení se ale opozdilo kvůli odvolání pivovaru, který kolům dodává pivo. Případ muselo řešit ministerstvo dopravy, které rozhodnutí Prahy potvrdilo, a tak mohla TSK konečně začít konat. V současné době jsou značky namontovány na dvou desítkách míst, to je zhruba 30 procent všech cedulí. Rozmístěny jsou už například na náměstí Bratří Synků a jeho okolí v Praze 4 nebo v Zelené ulici v Praze 6.

Vedení města chce zákaz pivních kol pro širší centrum metropole. Pivní kola, na která se vejde kolem 15 popíjejících turistů, považují zástupci pražské koalice za projev "alkoturismu", proti kterému chtějí bojovat.

Jakmile budou všechny cedule na místě, začne jejich dodržování vymáhat policie. „Policisté to začnou od příštího víkendu nekompromisně vymáhat. Praha má být domovem Pražanů, ne alkoturismu. Letošní turistická sezóna už bude bez opileckého vyřvávání na kolečkách,“ napsal na svém facebookovém profilu náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Růžová barva označuje oblast zákazu pro vozy do 3,5 tun. Do modré oblasti pak nesmí automobily těžší nad 6 tun a pivní kola.
Autor: Technická správa komunikací hl. m. Prahy

Pivní kola jsou další z řady turistických atrakcí, na něž si v posledních letech stěžují obyvatelé centra města. Magistrát v minulosti pomocí změny zákona docílil zákazu vozítek segway, řešilo se i omezení tzv. elektrokoloběžek, připomínajících spíše mopedy, nebo jízdních kol v některých pěších zónách. Problém s pivními koly se dotkl i jiných evropských metropolí, například Amsterodam je předloni zakázal.

Fotogalerie
5 fotografií