Součástí výstavy jsou nejen architektonické studie, historie areálu, ale i část exponátů z připravovaných expozic. Je mezi nimi čtveřice drezín z různých období české železnice nebo unikátní magnetofon vyráběný v 50. letech minulého století výhradně pro státní účely. Výstava končí 20. září, informovalo ve středu NTM v tiskové zprávě.

Muzeum železnice a elektrotechniky bude sídlit v areálu bývalého lokomotivního depa na Masarykově nádraží v Praze. „Právě zde vznikne největší železniční muzeum v České republice a současně moderní muzeum elektrotechniky, výpočetní techniky a akustiky, které bude čerpat z nejrozsáhlejší sbírkové kolekce NTM,“ uvedl ředitel muzea Karel Ksandl.

„Jsem rád, že návštěvníkům ve výstavě můžeme představit projekt tohoto mimořádného muzea. Muzeum železnice a elektrotechniky připravuje Národní technické muzeum v areálu nejstaršího nádraží v Praze,“ popsal Ksandl. Dotaci na vznik nového muzea 1,68 miliardy schválila loni v lednu vláda.

Dnes otevřená výstava v budově NTM návštěvníkům předvede architektonické studie budoucí expozice. Seznámí je také s historií areálu někdejších železničních dílen Masarykova nádraží, který byl otevřen v roce 1845 jako součást původní olomoucko-pražské dráhy a svému účelu sloužil přes 150 let.

Na výstavě je k vidění také část exponátů, které budou v novém muzeu vystaveny. Patří mezi ně například model osobního vozu pro koněspřežnou železnici České Budějovice-Linec nebo první parní lokomotiva, která kdy projela po českém území. Dále například převozný elektromotor „Svoboda“ z Kosmonos určený pro drobná hospodářství.

Ze sbírek elektroniky, výpočetní techniky a akustiky NTM se návštěvníkům výstavy představuje několik historických indukčních strojů, telefonní aparát z pozůstalosti herce Vlastimila Brodského nebo automatický telefonní hlásič času Alžběta. Specialitou je magnetofon Metra SF55 vyráběný v 50. letech výhradně pro státní účely.

Zájemci o historii výpočetní techniky si mohou prohlédnout ukázky kapesních kalkulaček ze 70. let minulého století či kdysi populární počítače značek Commodore a ZX Spectrum.