Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Česká sestřička popsala „horor“ v USA. Petr z Floridy: Půlka lidí tu kašle na opatření

Autor: ČTK - 
2. dubna 2020
20:43

Zdravotní sestřička, která už týdny pečuje o pacienty s COVID-19, český emigrant, který žije na Floridě a kritizuje Donalda Trumpa za liknavý přístup k pandemii koronaviru, či studentka z Moravy, kterou sílící hrozba donutila plánovat složitý návrat do vlasti. I takové jsou příběhy českých rodáků, kteří boj proti koronaviru prožívají na opačném břehu Atlantiku. V rozhovorech s ČTK hovořili o přístupu Američanů, o nelehkém rozhodování i o svých obavách.

„Valí se to na nás,“ konstatovala zdravotní sestra Silvia Sauvá, která už několik let slouží noční směny na jednotce intenzivní péče v nemocnici u Seattlu. Její oddělení prý bylo na začátku týdne zcela plné, přičemž více než polovinu nemocných tvořili lidé s COVID-19. Největší nápor se ale ve státě Washington čeká až v půlce dubna, a tak tamní zdravotnictví rychle přechází na krizový režim.

Musíme vydržet, říká česká sestřička

„Přes víkend se zřídilo externí triážní (třídící) centrum, které má pomáhat nějak koordinovaně ten příliv pacientů 'rozvrstvit'... snaží se dočasně nabírat pracovníky z externích agentur. Taky předělají pooperační oddělení na druhou JIP, kam budou dávat pacienty, kteří COVID nemají,“ popsala česká sestra některé ze změn.

Boj s koronavirem v New Yorku. Boj s koronavirem v New Yorku. | Reuters

Po stránce vybavenosti na tom prý její pracoviště není „tak zle“ jako některé nemocnice v New Yorku, „nicméně šetříme i my“. „Nervy máme všichni vyšponované, ale musíme vydržet,“ dodala.

Zdravotní sestře v nelehkých časech pomáhá vzájemné povzbuzování s kolegy a také podpora od veřejnosti. „Každý den nám chodí jídlo a kafe z různých podniků, i kytky jsme od nějakého květinářství dostali. Lidé nám posílají děkovné kartičky. I to moc pomáhá nás posílit,“ vylíčila.

Nejvíce prý ji a její kolegy děsí scénář, že by kromě plicních ventilátorů v nemocnici došly také léky podávané napojeným pacientům proti bolestem. „To by byla situace jako z hororu,“ napsala. Před třemi týdny přitom v rozhovoru s ČTK hovořila o dobré připravenosti jejího pracoviště a stav srovnávala s mimořádně těžkou chřipkovou sezonou, kterou zažila před několika lety. „Kdepak, teď už jsme někde úplně jinde. Takováhle situace nikdy nebyla,“ hodnotila nyní.

Studentka Zuzana se raději chystá domů

Úplně jiné starosti má v těchto dnech studentka anglofonních literatur Zuzana Glatzová, která se ocitla v jiném americkém ohnisku nákazy. V lednu přicestovala do New Orleans s cílem absolvovat semestr na místní státní univerzitě.

O dva měsíce později byl v největším městě státu Louisiana potvrzen první případ nákazy koronavirem, za další dva týdny tam začala platit omezení pohybu a dnes už metropolitní oblast ohlásila přes 110 obětí viru SARS-CoV-2. Návrat do vlasti začala Glatzová plánovat ve chvíli, kdy bylo oznámeno přerušení prezenční výuky na University of New Orleans.

Video  „Nevíme, jak dlouho musí praktikům vystačit pomůcky,“ které mají. Ordinování na dálku nyní považuje Šonka za nejbezpečnější  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

„Dělat rozhodnutí je na téhle situaci to nejtěžší. Nedokážu říct, jestli je dobrý nápad zůstat, nebo se vydat na komplikovanou cestu zpět. Ale směr, kterým se New Orleans ubírá, mě přesvědčil, že bude rozumnější odjet,“ popsala své úvahy v rozhovoru vedeném prostřednictvím facebooku. Na zpáteční cestu už si koupila letenky a doufá, že na plánované trase přes Boston a irský Dublin příští týden nikde neuvízne.

Rodačka z Brněnska odhaduje, že dopady preventivních opatření budou v New Orleans velmi citelné, protože o práci přichází řada pracovníků klíčového sektoru pohostinství. „Zavřené obchody často propouští zaměstnance pod úrovní managementu. Tak přišla o práci i moje spolubydlící,“ dodala magisterská studentka.

Podnikatel Petr: Půlka lidí kašle na opatření

V nedaleké Floridě, která je domovem i pro Čecha Petra Kubíka, začnou podobná opatření jako v Louisianě platit až v pátek, ačkoli ve státě na samém jihovýchodě USA evidovali v absolutním srovnání ještě více nakažených. Guvernér Ron DeSantis celou druhou polovinu března odkládal vyhlášení plošné karantény a nakonec tak učinil až ve středu odpoledne.

Zhruba ve stejnou dobu Kubík ČTK po telefonu popisoval, že „tak polovina lidí to bere celkem vážně“, zatímco zbytek obyvatel „si myslím, že na to úplně kašle“. On sám se prý snaží dodržovat již platná doporučení federální vlády o omezení sociálního kontaktu a kromě toho si i na veřejnosti zakrývat obličej. V místních obchodech byl prý dosud v tomto směru skoro sám.

Dosavadní laxní přístup úřadů prý Kubíka překvapil. Americká opatření porovnával s asijskými zeměmi, kde v uplynulých týdnech zahajoval plánovanou několikaměsíční dovolenou, která před deseti dny předčasně skončila kvůli hrozícímu kolapsu letecké dopravy.

„Na letišti nikdo nehlídal nic, teplotu nikdo neměřil,“ popsal návrat domů. Nyní počítá s tím, že situace se bude nějakou dobu zhoršovat, a snaží se hledat způsoby, jak z času v izolaci co nejvíce vytěžit.

Situace podle něj pramení také z přístupu politických lídrů. „Tady náš geniální prezident (Donald Trump) vlastně první měsíc říkal, že je to celé výmysl demokratů proti němu. Potom začal uvažovat, že to možná je něco vážnějšího, ale vlastně je to stejné jako chřipka. Potom to chvíli bral vážně, potom zase říkal, že vlastně nejdůležitější je ekonomika a že bychom měli všechno zase otevřít během dvou týdnů... Takže ti lidi, kteří to neberou vážně, bohužel to není jenom jejich vina,“ shrnul podnikatel, který v USA žije od roku 1991.

Video  Česku nehrozí kritická situace jako v Itálii či Španělsku, míní ministr Vojtěch o pandemii koronaviru (1.4.2020)  - Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

Lubomír Babáček ( 3. dubna 2020 13:25 )

Protože se z jistého důvodu, který nám ostatním má být jaksi zapovězeno, šíření tohoto výmyslu nebojí.

krapotkin ( 3. dubna 2020 12:58 )

Proč by se měli Amíci chránit ? Je přece ochrání Superman, Spiderman, Walker, nesmrtelný Arnold a podobné filmové figurky.

lapak ( 3. dubna 2020 08:55 )

zdenek 43!! neskutečný blb,jelito!! víš co se děje v americe to je politická vražda lidí,miliony nepo­jištěn­cu,přis­těho­valcu bez pomo­ci,jis­toty,­zdra­votnic­tví atd a přirovnávat naší vládu že kašle na lidi jako v americe muže jen opravdový kok.t který neby dál než na šumavě!!

Lubomír Babáček ( 2. dubna 2020 23:51 )

A tihle nadutci si stále bláhově myslí, že jsou jediní, kteří mají tu jedinečnou schopnost spasit svět. To, jak se díky Hollywoodu, kde často vyrábějí katastrofické filmy, jak jedině jejich "míroví" hrdinové neustále zachraňují svět je proti skutečnosti, kdy kvůli svým vlastním zájmům pouze rozpoutávají konflikty a neštěstí po celém světě, doslova trapným cynismem. Možná brzy budou mít možnost dokázat, že se mýlím.

Houzi ( 2. dubna 2020 22:30 )

A ta půlka je černá nebo bílá? 😀😀😀

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa