Vy vážně prodáváte svou farmu?

„No, snažíme se ji s mými syny prodat. De facto už delší dobu patří jim.“

Za kolik ji chcete prodat?

„Moje představa je kolem padesáti milionů korun. Jsou tu dva hotýlky pro pětasedmdesát hostů, skvělá restaurace, Farma-park – podblanický ráj dětí a zábavy s výběhy zvířat a řadou netypických atrakcí, pozemky kolem farmy... Je tu nádherná příroda, navýsost spokojené děti i rodiče, krásné zážitky a zdravý vzduch.“

Jaký máte důvod k prodeji? Důsledek koronaviru?

„To naštěstí ne, i když nepřispěl. Je to velmi prozaické, ale pro mě i trochu smutné. Farmu Blaník jsem vybudoval kromě jiného, aby po mně něco hmatatelného zůstalo. Nicméně starat se o její provoz, najít dobré zaměstnance a vymýšlet nové atrakce není jednoduché. Je s tím hodně starostí, což jsem si dříve neuvědomoval. Nicméně léta ubývají, tak jsem si před rokem zavolal své syny a řekl jim – za chvíli mi bude osmdesát, tak kdo to, chlapci, časem po mně převezme?“

Co vám na to řekli?

„Nejstarší syn, dvaapadesátiletý, má nedaleko odtud krásný statek s penzionem a má s ním práce a starostí nad hlavu. Druhý, třiačtyřicetiletý, je úspěšný filmový producent a navíc typický Pražák, který na venkově trvale žít nechce. Třetí, devětatřicetiletý, je profesionální fotograf a má zcela jiné zájmy. No a nejmladšímu je teprve osmadvacet. Jednak má zajímavé zaměstnání na letišti Václava Havla, jednak je zatím nevyzrálý k šéfování na farmě.“

Takže, jaký byl výsledek té rodinné rady?

„Farma je moje dítě, rve mi to srdce, ale... Zkrátka tato situace nás dotlačila k rozhodnutí o prodeji. Pár let snad budu mít ještě sílu to táhnout, ale dál už asi ne. Přestože tu máme výborného ředitele, skvělý kolektiv osmnácti zaměstnanců a farma báječně funguje, někdo musí být tím hlavním tahounem, odpovědným za všechno, a pokud možno být majitelem. Takovou práci a odpovědnost nelze nechat na cizím člověku. Ti, co to udělali, už většinou zkrachovali.“

Koronavirová krize vám určitě ale neprospěla. Na jak dlouho jste museli zastavit provoz?

„Od dvanáctého března do pětadvacátého května, to je jedenáct týdnů, pětasedmdesát dnů, což je pro firmu, jakou jsme, zničující! Navíc každý rok tři zimní měsíce farmu neprovozujeme, ale zaměstnancům plat dáváme. Kromě toho jsme v zimě investovali jeden a půl milionu do stavby čističky odpadních vod a zvětšení jímky na pitnou vodu. Prvního března jsme otevřeli novou, již desátou sezonu, a dvanáctého jsme museli provoz zastavit.“

A není toto opravdu jeden z důvodů prodeje?

„Opravdu není. Máme totiž štěstí, že již několik let je o farmu velký zájem. Téměř celou sezonu máme předem vyprodanou, takže hosté posílají předem zálohy. Nicméně samozřejmě jsme se i tak do přechodné finanční nouze dostali. Opět platí to, co o zimní uzavírce – celý provoz, včetně platů zaměstnanců, je velmi nákladný. Uvěřili jsme vládě, že nám pomůže. Inu, slib nic nestojí...“

Jak to myslíte?

„Vláda slibuje, už ale nesděluje podmínky. Nejprve slíbila »rozdat« několik miliard v takzvané záchranné akci Covid. V den zahájení bezúročných půjček Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou bylo během několika desítek minut »vyprodáno« a na ostatní se už nedostalo. Přitom jen vyplnění neuvěřitelně složitých formulářů a řada nutných podkladů trvá několik dnů! Dozajista byla řada společností, které byly připravené předem.“

Kolik jste už do farmy investoval?

„Kolem šedesáti milionů. Zejména díky prodeji Miss. Žádné peníze mi nezůstaly, ale máme krásnou farmu.“

Co s penězi z prodeje uděláte?

„Rozeberou si je synové, možná vybudujeme něco nového, trochu si ušetřím na stáří, které už je tady, určitě pomůžeme i potřebným.“

Bude vám to asi hodně líto, až farma nebude vaše.

„Hmotné statky jsou pomíjivé. V této době se téměř nemluví o jiném, než o penězích, a jak jich co nejvíc vydělat. Tuto atmosféru šíří především ti nahoře. Bývalý prezident i současní vládci. Václav Havel, který hovořil především o etických myšlenkách, se dnes musí obracet v hrobě! Mnohem důležitější je spokojenost, zdraví, slušnost a štěstí.“

VIDEO: Exprezident Miss Zapletal: Holky, díky! Vydělaly jste mi na barák!

Exprezident Miss Zapletal: Holky, díky! Vydělaly jste mi na barák! Zuzana Bubílková, Petr Soukup