Pevnost byla vybudována v letech 1780–1790 na obranu severní hranice Čech. Budovali ji hned tři panovníci. Marie Terezie rozhodla o její výstavbě, Josef II. na stavbu dohlížel, ale až za Leopolda II. byl Terezín dostavěn.

Unikátní „Malá Praha“

Díky rozloze cca 400 hektarů jde o jednu z největších bastionových pevností na světě. Její projektanti ji vybavili třemi až pěti řadami mohutných valů, systémem obrany vodou, který dokázal vytvořit umělou povodňovou vlnu, a spletí desítek kilometrů podzemních minových chodeb. Na svou dobu představovala technický unikát, na který se přijížděly dívat i korunované hlavy cizích států. Uvnitř opevnění vzniklo vzorové moderní město konce 18. století s širokými ulicemi a prostorným náměstím. Terezín býval vždy nesmírně živým posádkovým městem plným zeleně. Na počátku minulého století se mu dokonce říkalo „Malá Praha“.

Autor: archiv

Za historií i přírodou

Chcete-li tedy zažít nevšední zážitek, nezbývá než doporučit návštěvu pevnosti Terezín a poznání její zapomenuté slávy. Největším lákadlem je samotné opevnění a zejména spleť podzemních chodeb pod ním. Jejich kouzlo si můžete vychutnat za opravdu dobrodružných podmínek – ve svitu svíček a starých luceren. Projít se kolem opevnění ale můžete také bez průvodce podél naučné stezky. Ta vás seznámí nejen s dnes už zapomenutou historií pevnostního města, ale také s jedinečnou přírodou, které dala tato pevnost plná hlubokých příkopů, vysokých valů, vodních kanálů a záplavových kotlin vzniknout.

Autor: archiv

Nevšední zážitky

To však rozhodně není všechno, co pevnost Terezín nabízí. Můžete navštívit krásně rekonstruovaný Kavalír 2, kde najdete vojenská kasárna, a poznat tak život vojáků v 18. století. Zajít můžete také na vojenský dvorek, vlastně takovou malou zoologickou plnou hospodářských zvířat. Hned vedle se nachází Muzeum nostalgie pro milovníky starých časů a zájemci o aktivní odpočinek si zde mohou potrápit hlavu při největší únikové hře v České republice. A čeká tu spousta dalších lákadel. Terezín zkrátka nabízí i jiná místa než Malou pevnost a je ideálním místem pro návštěvníky, kteří hledají dosud neobjevené památky a chtějí se vyhnout davům turistů.

Více tipů na dovolenou, akce a výlety najdete na www.branadocech.cz.