„Vše se pojí se slunovratem, který byl vnímán jako upalové svátky nebo litha, Persefona se vracela z podsvětí a byly to svátky plodnosti, spojené s vodou a s ohněm. Určitě si vzpomínáte, že se pletly věnce, které se pouštěly po vodě, nebo se přeskakovaly ohně. Oheň měl spálit všechno zlé a zajistit, že člověk bude po celý další rok zdravý a bude se mu dařit. Pouštění věnců po vodě mělo zase jiný význam. Svobodná děvčata utrhla devatero kvítí, magických kvítí, vytvořily si z nich věnec, ten pak pouštěly po vodě a mládenci je poté lovily a k věnci se poté přihlásila ta dívka, která ho pletla. Tato dvojice se poté mohla pomilovat bez toho, aby je kdokoli odsuzoval nebo trestal. V ten den bylo dovoleno všechno,“ vysvětlila nám Helen Stanku.

„V tento den se také ženy a dívky koupaly ve studánkách, potocích a říčkách, protože smývaly všechno špatné a přimývaly si krásu, zdraví a štěstí.“ Existují různé rituály, které v tento den můžete vyzkoušet spojené s láskou. „Dívka, která si chtěla najít milého, tak si přes den na louce našla bylinu, které se říká hadí jazyk, musela si přesně zapamatovat místo, aby se tam po setmění mohla vrátit. Musela k němu dojít pozadu a zcela nahá. Tuto rostlinu musela utrhnout a přitom odříkávat: hadí jazyku, utrhla jsem tě směle pěti prsty, čistou dlaní, ať se za mnou muži honí.“

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.