NÁŠ TIP

Nedostavěný chrám v Panenském Týnci

Alespoň jednou za život by podle nás měl člověk navštívit nedostavěný gotický chrám v Panenském Týnci nedaleko Loun. Stavba ze čtrnáctého století se pyšní titulem nejmagičtějšího místa České republiky. Proč? Chrám leží na silném energetickém zdroji ve tvaru kříže s léčivými účinky. Pobyt na tomto místě tak prý přispívá k silnější obranyschopnosti organismu, lepší náladě či snižování chronické bolesti hlavy. Řadě redaktorů tato návštěva vždy pomůže, navíc v kolonce vstupné svítí čistá nula. To samé platí pro parkování, za které nemusíte rovněž platit. Za připomenutí také stojí příjemná dojezdová vzdálenost z Prahy, jež vám zabere kolem 45 minut.

Autor: archiv

Bobří soutěska  s vodopádem u Verneřic

Pěnící kaskády, ryzí příroda a nakonec odměna v podobě pohledu na půvabný osmimetrový vodopád. Bobří soutěska na Děčínsku stojí rozhodně za zavítání. Nejlépe se k údolí dostanete z městečka Verneřice, respektive jejich místní části Loučky, kde zaparkujete zadarmo.

Zámek Libochovice  a zřícenina hradu Házmburk

Tyto dvě památky leží na Litoměřicku. Tou první je libochovický zámek z druhé poloviny sedmnáctého století, jenž nabízí dvojici okruhů: zámecké interiéry a expozici o životě českého přírodovědce a zdejšího rodáka J. E. Purkyně. Komu historie tolik nevoní a radši prahne po pohybu, může se přesunout do sousedící rozlehlé krásné zahrady a parku. Anebo pět kilometrů za město – ke zřícenině hradu Házmburk. Po výšlapu na strmý čedičový masiv, respektive na šestadvacet metrů vysokou Bílou věž, vás čeká odměna v podobě královského výhledu na České středohoří.

Litoměřická vinařská  stezka

Zajímavou zastávku doporučujeme na silnici I/12 ve směru z Prahy na Kolín. Nedaleko obce Křečhoř se tyčí z dálky viditelný památník bitvy u Kolína. V roce 1757 se právě po obou stranách silnice udála největší jezdecká bitva sedmileté války mezi vojsky pruského krále Bedřicha II. a rakouským vojskem maršála Dauna. Strhl se masakr, kdy proti sobě na jedné straně stálo přes čtyřicet tisíc mužů a na druhé o čtvrtinu méně. Početnější Rakušané tehdy vyhráli a na počest bitvy byl postaven v roce 1898 majestátní památník. Je pěkně zrekonstruovaný a každoročně se u něj konají vzpomínkové akce. Pro vás každopádně tip na pěknou procházku s výhledem po okolí.

Skanzen v Zubrnicích

Nejmladší skanzen v Čechách? To jsou Zubrnice na Ústecku. Unikátní teplovzdušná sušárna ovoce – vůbec poslední fungující v regionu Českého středohoří, expozice historických rádií, gramofonů a starých elektronek, vesnický obchod z devatenáctého století s původním vybavením či nádraží z roku 1890 s dobovou čekárnou. U něj je nadto vybudováno železniční muzeum, kde se blíže dozvíte o minulosti místní dráhy Velké Březno – Verneřice – Úštěk. Venku na kolejích potom lze například spatřit kolejový jeřáb z roku 1877 nebo výsypný vůz Talbot z roku 1931. Jedním z historických motoráčků se potom můžete svézt až do Ústí nad Labem.