Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Výlet na lodi se může prodražit: Za nerespektování pravidel hrozí pokuta až 50 tisíc

Autor: ČTK, ula - 
12. července 2020
06:00

Na Slapské přehradě poblíž obce Nebřich na Benešovsku se v pondělí večer převrátila plachetnice. Poříční policie zachránila čtyři dospělé a čtyři děti, řekl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel. Plavidlo zůstalo v hloubce 40 až 50 metrů. Pokud se chystáte strávit letní dny na lodi, motorovém člunu či třeba šlapadle, měli byste znát pravidla plavebního provozu a značení, které se používá v rekreační plavbě. Pokud pravidla porušíte, můžete zaplatit pokutu až 50 tisíc korun.

Plachetnice se podle Gabriela převrátila uprostřed vodní nádrže, kolem plavali lidé. Hasiči k případu poslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku, na místo zamířila také policie a vodní záchranná služba. „Jako první tam dorazila poříční policie, která všechny lidi naložila na palubu a převezla na pravý břeh k hotelu Laguna,“ uvedl Gabriel.

Loď neměla pomocný motor, a tak nebylo nutné zajišťovat případný únik ropných látek. Zástupci poříčního oddělení si kvůli vraku lodi naplánovali schůzku se specialistou. Podle Suchánkové je možné, že potápěči nakonec vrak vyzvedávat nebudou. Neunikají z něj žádné kapaliny ani nepřekáží plavebnímu provoz.

Vstupujete na loď? Stáváte se účastníkem plavebního provozu

Každý, kdo vede plavidlo nebo je členem posádky či cestujícím, se stává účastníkem plavebního provozu. Vodní toky, jezera, nádrže, rybníky a jiné vodní plochy, na kterých lze provozovat plavidla, jsou totiž vodními cestami a provoz na nich se řídí pravidly plavebního provozu a značením.

Léto svádí k vodním radovánkám a láká strávit dny na lodi, motorovém člunu či třeba na šlapadle. Předtím, než ale vstoupíte na palubu, měli byste znát pravidla plavebního provozu a značení, které se používá v rekreační plavbě. Budete-li si půjčovat plavidlo v půjčovně, nezapomeňte se seznámit i s jejím provozním řádem a zkontrolovat stav a vybavení plavidla před jeho převzetím.

Předem si zkontrolujte seznam vybavení

Na vodních cestách je možné zřizovat půjčovny malých plavidel. Ty můžou být umístěny pouze na místech, kde jejich provoz neohrozí bezpečnost a plynulost plavebního provozu. „Pokud nahlédnete do provozního řádu půjčovny, měli byste v něm kromě údajů o půjčovně najít i smluvní podmínky, informace o výbavě plavidla, základní pravidla plavebního provozu a důležitá telefonní čísla,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Před převzetím plavidla se seznamte s příručkou uživatele, která musí obsahovat základní údaje o plavidle a jeho obsluze, pokyny pro jeho ovládání či seznam vybavení. Důležité je zkontrolovat, zda se na plavidle nachází veškeré vybavení uvedené v příručce, jako jsou například vyvazovací lana, pádla, vesty, svítilny, kotvy, lana či záchranné kruhy.

Znáte pravidla potkávání plavidel?

Po vyplutí na vodní cesty musíte zachovávat přiměřenou opatrnost a chovat se tak, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti a plynulosti provozu, lidského života nebo zdraví, ke škodě na majetku, nehodě nebo vzniku překážky či znečištění vodní cesty.

„Pro bezpečnou plavbu musíte znát zejména pravidla pro vzájemné potkávání plavidel, včetně přednosti v plavbě. Opomenout nelze ani znalost základního plavebního značení umístěného na hladině, březích a stavbách na vodní cestě a rovněž zvukových a světelných signálů,“ vysvětluje Eduarda Hekšová a dodává: „Lodě totiž dávají zvukovými signály znamení například o změně směru jízdy či o nebezpečí kolize a nouzi.“  

Pokuta až 50 tisíc korun

Vůdce plavidla musí rovněž vědět, jak má míjet koupající se osoby a jak je obeplout. Koupající se osoby či osoby na nafukovacích lehátkách jsou také účastníky plavebního provozu. Platí pro ně zákaz křížit trasu přibližujícího se plavidla, povinnost dodržovat bezpečnou vzdálenost od plavidel či zákaz plavat v přístavu, na trase přívozu či některých částech vodních cest.

„Za porušení pravidel plavebního provozu lze plavcům uložit příkazem na místě pokuty až do výše pěti tisíc korun a vůdcům plavidel pokuty za nerespektování plavebního značení či zvukových a světelných signálů až do výše 50 tisíc korun,“ varuje Eduarda Hekšová.

Základní pravidla plavebního provozu, nejpoužívanější signální znaky a další informace týkající se provozu na vodních cestách či seznam uzavřených vodních ploch pro bezpečné koupání jsou dostupné na webových stránkách Státní plavební správy plavebniurad.cz.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi