Pražská čtvrť Podolí odedávna lákala svou polohou k myšlenkám zřídit zde koupadla. Jedním z nich, snad i nejslavnějším, jsou Žluté lázně. Družstvo říčních lázní zřídilo vzduchové a písečné lázně ve Dvorcích nákladem 30 tisíc korun. Slavnostní otevření se konalo 16. června 1910, letos tedy oslavily 110. výročí založení. Podle barvy plotu šlo tehdy o Modré a Žluté lázně. Staly se doslova kultovním místem Pražanů. Svou největší slávu zažívaly ve třicátých až šedesátých letech minulého století.

Plavání, sport,  kabinky

Do roku 1922 do Žlutých lázní spadají i počátky nohejbalu v Čechách. Nohejbal si tu rád zahrál za velkého zájmu diváků i tisku štamgast, slavný fotbalista Pepi Bican. Hrál se tady také volejbal a stolní tenis. Dominovalo ovšem plavání. Kolik dětí a dospělých naučili zdejší plavčíci plavat, to dnes již nikdo nepoví. Jisté je, že řada lidí měla předplacené kabinky a celoroční permanentka nebyla také ničím neobvyklým. Návštěvníci mohli zajít do restaurace, cukrárny, rychlé občerstvení zaručovaly kiosky. V září 1949 dochází ke sloučení Žlutých a Modrých lázní. Po dokončení Vltavské kaskády se ale staly mnohatisícové návštěvy minulostí, ovšem skalní příznivci Žluté lázně nikdy neopustili. Žluté lázně byly také svědkem, kdy se za svůdně opálenou herečkou Olgou Schoberovou točila smečka fotografů.

Velká voda

V průběhu let rekreační oáza začala chátrat a vlastník lázní i pozemků, Magistrát hlavního města Prahy, je nejprve pronajal Poseidon clubu, poté Vladimíru Porošovi. Mnohaletou usilovnou práci a snahu Žluté lázně rehabilitovat a pozvednout vzala ničivá srpnová povodeň v roce 2002. Velká voda se zde ještě objevila v lednu 2003 a pak opětovně ve větším rozsahu v červnu roku 2013.

Nabitá sezona!

Ve sportovním a relaxačním areálu Žluté lázně rozhodně nuda nehrozí, fungují totiž za každého počasí. Těšit se můžete nejen na relax na pláži, k dispozici je i řada sportovišť, půjčit si můžete kajak, motorový člun, šlapadlo, paddleboard, vyzkoušet si efoil a další atraktivní zábavu…V areálu funguje letní kino Yellow Cinema, připravují se hudební produkce v rámci projektu Rozmarné hudební léto a další zajímavé akce pro malé i velké návštěvníky.

Více na www.zlutelazne.cz

Jede se dál!

Od ledna 2005 provozuje sportovně rekreační areál společnost Taiko, která zvítězila v magistrátním výběrovém řízení. Žluté lázně tak nabízejí mimo jiné travnatou pláž, hřiště na plážový volejbal, velké šachy, stolní tenis. Hladoví a žízniví návštěvníci mohou navštívit Tančírnu, Beach bar i opravený a rozšířený Modrý bar, který znaly naše babičky jako kultovní Modrou kavárnu.