O úmrtí umělce informovala s odvoláním na jeho rodinu agentura AP. Parker zemřel po dlouhé nemoci ve věku 76 let.

Parker patřil k žánrově nejvšestrannějším britským tvůrcům, v jehož filmografii figurují například hudební snímky (Sláva, Pink Floyd: The Wall nebo Commitments), dramata (Život Davida Galea, Andělin popel) či komedie (Střílejte na měsíc, Bugsy Malone).

Zvrat v jeho kariéře znamenalo natočení úspěšného vězeňského dramatu Půlnoční expres (1978), za nějž získal cenu BAFTA. Pozici režiséra závažných témat si upevnil antirasistickým snímkem Hořící Mississippi (1988), který mu vynesl nominaci na Oscara a Zlatý glóbus.

Parkerovu rozmanitou tvorbu spojuje politická a sociální angažovanost. Rád se vyjadřoval ke složitým tématům, ať už je to kontroverzní trest smrti v Životě Davida Galea, segregace Američanů japonského původu a jejich rodin za druhé světové války ve filmu Navštivte ráj nebo třeba válka ve Vietnamu ve snímku Křídla.