Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Temná minulost nového prezidenta: „Řezník“ Raísí mučil těhotné a shazoval odsouzence z útesu

Autor: tsv -
22. června 2021
05:20

Příští íránský prezident podle opozičních aktivistů v minulosti spáchal mnoho brutálních činů. Mučení těhotných žen a vrhání zločinců z útesu patří mezi několik ohavností, kterých se Ebráhím „Řezník“ Raísí údajně dopustil. Ultrakonzervativec vyhrál volby s 62 procenty hlasů, k moci nastupuje příští měsíc. Informoval o tom server The Sun.

Prezident má v Íránu hned po duchovním vůdci ajatolláhovi Sajjid Alí Chameneím nejvyšší postavení, což Raísímu přinese absolutní nadvládu nad celým režimem. Opozice varuje, že po nástupu bývalý soudce, který v dobách ekonomické krize dohlížel nad protikorupčním oddělením, odvede Írán dál od Západu a způsobí krveprolití a teror po celém Středním východě.

Raísíova dlouholetá působnost jakožto hlavy soudní moci a konzervativního úředníka státu mu vysloužila ajatolláhovu přízeň a důvěru. Klíčové pozice u moci si udržel přes čtyřicet let, během kterých zůstával vůdci blízkým spojencem. Jeho vítězství ve volbách nastalo krátce poté, co íránské autority diskvalifikovaly kandidáty, kteří podněcovali k reformám režimu.

Šedesátiletý Raísí v minulosti údajně dohlížel nad nespočetnými brutálními násilnými činy, vydal příkaz k mučení těhotných žen, shazování odsouzených zločinců z útesu a mrskání občanů elektrickými dráty pod proudem. Svou přezdívku „Řezník“ si vysloužil v osmdesátých letech, kdy se údajně zapojil do masové popravy politických vězňů. Oznámeno bylo i jeho členství v takzvané „Smrtelné komisi“, která nařídila smrt více než 30 000 lidí při masakru v roce 1988. Během pouhých několika měsíců byli ve věznicích po celém Íránu postaveni ke zdi a následně zastřeleni muži, ženy i děti.

Írán se k masovým popravám nikdy nevyjádřil, stejně tak svou údajnou vinu neokomentoval ani Raísí. Režim má momentálně na svědomí kolem 250 poprav ročně, což je hned po Číně nejvíc státních vražd na světě. Po spravedlnosti spolu s opozicí volá i organizace pro lidská práva Amnesty International. „To že Ebráhím Raísí povýšil na prezidenta, místo aby byl vyšetřován za zločiny proti lidství jako zabití a mučení, je smutnou připomínkou toho, že v Íránu vládne beztrestnost,“ sdělila prezidentka organizace Agnès Callamardová.

Podle jedné z mučených matek si Raísí získal své vysoké postavení již v mladém věku díky své proslulosti a brutalitě, kterou si režim užíval. Podle Mahmouda Rojaí, který byl zatčen za „zločinné myšlenky“ ve svých 18 letech, bude role Raísího vězet v zasévání strachu. „Raísí bude použit jako vlk zastrašující lidi Íránu. Jaký jiný by byl důvod k tomu dát nejvíc nenáviděného člověka na světě na tak důležitou pozici?“ řekl. Ve vězení strávil deset let, během kterých byl mučen a týrán právě Raísím.

Prezidentské křeslo by mohlo podle analytiků Raísímu později vydláždit cestu k postu duchovního vůdce. Nynější ajatolláh před svým zvolením hlavou režimu vykonával funkci prezidenta po dobu osmi let.

smradlavamakrela ( 22. června 2021 11:40 )

Ale vždyť je to náboženství lásky a míru . Říkali to v rádiu . Tak to tak musí být. V rádiu ani v tv nelžou.

NovyZakon ( 22. června 2021 10:07 )

Plesky. http­s://cs­.wiki­pedi­a.or­g/wi­ki/E­br%C3%­A1h%C3­%ADm_R­a%C3%AD­s%C3%AD