Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Šéf ČT Dvořák pro Blesk o trablech hvězd televize: Železnému to ujelo! Co Wollner a Fridrichová?

Video se připravuje ...
Autor: Vera Renovica - 
3. dubna 2023
15:03

Před nedávnem oznámil, že se po 12 letech ve funkci šéfa Kavčích hor bude ucházet o další »šestiletku«. Manažer Petr Dvořák (58) nepopírá, že je v téhle funkci jedním z nejmocnějších lidí v České republice. A v exkluzivním pořadu Hráči vysvětluje, jaké plány pro veřejnoprávní média má. Vedle toho však v exkluzivním rozhovoru pro Blesk promluvil mj. o skandálu Jakuba Železného či dění kolem dalších známých televizních tváří - Marka Wollnera a Nory Fridrichové.

Blesk: Jak dlouho jste věděl, že budete chtít v čele České televize setrvat?

Petr Dvořák: „Vážně o tom přemýšlím od podzimu, možná od Vánoc, ale to finální rozhodnutí jsem dělal někdy v lednu, v únoru. Tou dobou to ve mně uzrálo. A také jsem to potřeboval probrat se svojí ženou, která sice nebyla pro, abych pokračoval, ale nakonec mi řekla, že mě podpoří.“

V prohlášení pro média jste těch důvodů pro kandidaturu uvedl řadu. A všechny jsou o tom, jak prospějete ČT. A co nějaké sobecké důvody?

„Určitě je mám. Mě to strašně baví. Ta práce je hrozně pestrá, je svobodná, obohacující. Je to nejlepší práce, kterou jsem kdy v životě dělal.“

A jde vám?

„Myslím si, že ji docela umím. Když jsem v roce 2011 nastupoval, tak byla ČT na trhu dvojka, možná trojka, nikoho moc nezajímala a hlavní souboj probíhal mezi Primou a Novou. Mně se z ní povedlo vytvořit instituci, která si drží své pevné místo, určuje trendy, definuje pravidla kvality.“

Nevyhovuje vám zůstat ve funkci i proto, že tím pádem zůstanete jedním z nejmocnějších lidí v Česku?

„Není to úplně to hlavní.“

Ale nepopíráte, že jste jedním z nejmocnějších lidí v ČR…

„Ne. Mám možnost být u fungování nejsilnější mediální instituce v zemi. Na druhou stranu bych ten vliv nepřeceňoval, protože já moc přenáším na svoje lidi a nechávám je rozhodovat mnohdy velmi samostatně.“

Mluví se o tom, že by přitom chtěli nového šéfa ČT dokonce i vládní politici, jenže prý není kde brát. Proč by to měli chtít zrovna oni, když existuje představa, že jim ČT straní?

„Musím zdůraznit, že ČT nestraní nikomu. Jasně se to projevuje ve chvílích, kdy se koaliční strany stávají opozičními a naopak, a naše chování se nijak nemění. A pokud říkáte, že chtějí politici změnu… Možná potřebují právě takovou televizi, která by jim stranila, a tou ČT není. A snad nikdy nebude.“

A má někdo z nich tendenci s vámi »mimochodem« prohodit pár slov o tom, jak o nich ČT vysílala či jak o nich bude vysílat?

„O tom si se mnou povídají úplně všichni.“

A co vám říkají a jak na to reagujete?

„Někdy slyším kritiku, někdy zpětnou vazbu. Beru si z toho, co myslím, že je relevantní. A pokud něco takového najdu, občas to probírám i s našimi lidmi, ale ne do té míry, že bych jim říkal, jak se mají chovat. Spíš jim tu zpětnou vazbu tlumočím. Je pořád lepší, když to jde přese mě, než kdyby ji dostávali přímo oni.“

Viděl jste video Jakuba Železného, kde měl konflikt s policií?

„Viděl.“

A mluvil jste s ním o něm?

„Ne, proč? To není moje role. To video ukazovalo, jak se Jakub choval, když nebyl v práci. To neznamená, že to pak pro ČT nemělo nějaký dopad, protože Jakub je naší tváří. Sám vím, že v momentě, kdy se mi děje něco nepříjemného a jsem v pokušení se chovat ne úplně dobře, tak budu-li přistižen, nikdo nebude řešit, jestli mám padla, anebo ne. To, že to Jakubovi ujelo, není dobře. Na druhou stranu byl v těžké situaci a omluvil se za to, za mě je to vyřešené.“

Pan Železný má nastoupit či už nastoupil na nemocenskou. Počítáte vůbec s jeho návratem?

„Myslím, že se má vrátit a normálně nastoupit na svoje směny.“

Vy jste teď těch personálních krizí zažil víc. Z nevhodného chování sexuálního charakteru byl osočen šéf publicistiky Marek Wollner, z bossingu, tedy šikany podřízených, pak moderátorka 168 hodin Nora Fridrichová. Věděl jste o tom dřív, než se to dostalo ven?

„Vůbec. Dozvěděl jsem se to tak, že mi přišel e-mail, který Nora Fridrichová poslala mně a Zdeňku Šámalovi (o nevhodném chování Marka Wollnera - pozn. red.). Když jsem si ten e-mail pročetl, nejprve jsem několikrát vydechl a pak se rozhodl s tím okamžitě něco dělat. Den nato jsem zřídil komisi, která věc začala vyšetřovat. Vedle toho Marek Wollner, možná i jako reakci na oznámení Nory Fridrichové, poslal obdobnou zprávu (o jejím údajném chování - pozn. red.), která ale nebyla natolik závažná. Marka jsme stáhli z vysílání a komise zjistila, že tam nedocházelo k ničemu, co by nás opravňovalo podat trestní oznámení. Zároveň jsme ale zjistili, že tam úplně nefungoval manažerský a zároveň dramaturgický vztah.“

Tedy mantinely byly překračovány…

„V určité míře. Některé manažerské praktiky, které tam probíhaly, nebyly úplně košer. Ale specifikovat to nechci.“

Ještě k paní Fridrichové - tam se bossing při přezkumu neprokázal. Ale slyšela jsem, že jste v nejvyšších patrech nespokojeni s tím, jak vypadá její pořad. Že něco, co mělo představovat souhrn událostí, se stalo projektem paní Fridrichové, kde se snaží prosazovat témata jí blízká. Je to pravda?

„Ano, pořad 168 hodin by se prioritně měl vztahovat k tomu, co se dělo za minulý týden, a od tohoto zadání se odchýlil. Vytvořit každý týden čtyři aktuální reportáže ale není triviální. Myslím si, že by tomu pořadu pomohlo mít nějakou dramaturgickou posilu. Pro další sezonu si pak řekneme, jestli je cílem pořad změnit, anebo ho vrátit k základu.“

Koncesionářský poplatek za televizi, který činí 135 korun, se nezvedl od roku 2008. ČT uvádí, že po započtení inflace má nyní reálnou hodnotu 80 korun. Pokud ho politici nezvýší, o co jako diváci přijdeme?

„Jednoznačně o velikou část služby, kterou ČT poskytuje. Je otázka, kde se to má dít - jestli v oblasti vzdělávání, v oblasti informací, zábavy, dramatické tvorby, dokumentu… Těch variant je spousta. Musíme nejprve vědět, zda se podaří prosadit tzv. velkou mediální novelu, kterou vyjednáváme v rámci Poslanecké sněmovny a kterou připravuje ministerstvo kultury, a také, jak ta novela bude vypadat. Z mého pohledu je nejdůležitějším tématem budoucí financování.“

Tak si představme, že celá novela spadne pod stůl a vy šest let nedostanete ani korunu navíc, kde byste škrtal?

„Já vám řeknu, na co bych sáhl úplně nejpozději. Naší velkou úlohou je informovat, takže bych nechal být zpravodajství. Další naší prioritou je tvorba pro děti. No, a pak už by to mělo dopad, kamkoliv se podíváte. Neříkám, že by ČT přestala vysílat, ale ztratila by relevanci. Nevznikaly by seriály, které popisují život Boženy Němcové nebo do budoucna Bedřicha Smetany, ale vysílali bychom zahraniční seriály o Tudorovcích. Nenatáčeli bychom tolik dokumentů. Odpadla by řada velkých sportovních událostí, které dnes mají diváci možnost sledovat volně, aniž by si cokoliv dopláceli.“

Zrovna to je ale neúnosně drahé…

„Do budoucna si chceme udržet olympijské hry, chceme se věnovat fotbalu, protože to je nejoblíbenější sport. Proto vysíláme mistrovství světa i mistrovství Evropy. Na druhou stranu už teď hledáme soužití s komerčními televizemi, s Novou jsme si rozdělili práva na mistrovství světa v Kataru. Myslím, že bychom měli vysílat další důležité sporty, jako je hokej, biatlon, ale věnovat se současně i menším sportům.“

Jak vysoký má být poplatek?

„Číslo ze mě nedostanete, protože číslo samo o sobě bez kombinace s dalšími věcmi nic neříká. Takhle ta otázka nestojí. Ta otázka je, jaký rozsah má mít veřejná služba.“

Předpokládám, že vaším zájmem je zachovat ji v tomto rozsahu.

„Ano. A 15 let je ten poplatek 135 korun na domácnost. Musíme se však ptát i na to, kdo jej má hradit. Ten, kdo má televizní nebo rozhlasový přístroj doma na polici, jako je to dnes, anebo každý, kdo tu službu reálně může používat, třeba skrze tablet, mobil. Podle mě je optimální varianta kombinace všeho.“

Takže zvýšit poplatek i rozšířit okruh plátců?

„Ale to je na rozhodnutí politiků, protože chápu, že jednorázové navýšení poplatků jako takové dlouhodobě situaci neřeší. A zároveň je to krok, který s sebou nese negativní politické body. A jestli se stane situace, že ve finále nedojde k tomu navýšení, i v téhle situaci si Česká televize poradí. Jenom je to tak, že za rok nebo za dva diváci budou mít jinou televizi, než mají dneska.“

Video  Hráči: Vizitka Petra Dvořáka, generálního ředitele ČT  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Pořad Hráči: Pravidelně v Blesku ti, co vládnou Česku!

Blesk od března přináší čtenářům a divákům exkluzivní pořad Hráči, v němž se vystřídají všichni, kdo v Česku něco znamenají ve sféře byznysu a politiky, ale i na rozhraní těchto dvou disciplín.

Zhruba hodinové rozhovory, které vede zkušená moderátorka politických debat i rozhovorů s vrcholnými ústavními činiteli Vera Renovica (37), si můžete vychutnat každé dva týdny na webu Blesk.cz.

A to vždy v pondělí (v případě svátků oznámíme posun). V tentýž den si pak jejich písemnou podobu přečtete v tištěném deníku Blesk. To vše, abychom našim čtenářům umožnili podívat se za oponu, za níž se rozhoduje o našich životech, peněženkách či budoucnosti našich dětí. Jestli chcete vědět více o těch, kteří skutečně vládnou zemi, v níž žijete, dívejte se na Hráče na Blesk.cz! Sledovat nás můžete i na Spotify.

Jirik-ta ( 3. dubna 2023 23:30 )

taková závrať tmou, z tý se jen tak někdo nevzpamatuje. Tomu se to motá ještě dneska.💖😢😘

Jirik-ta ( 3. dubna 2023 23:27 )

Jirik-ta ( 3. dubna 2023 23:27 )

no mě to třeba vůbec nevadí že mu to ujelo. Co je mi po tom.
Konstrukce mediální reality v plném proudu.

Fialova katastrofa ( 3. dubna 2023 19:00 )

Pan Dvořák byl v KSČ, je to jen další bolševický zmetek. Na UA-ČT a jejich dezinformační zprávy o úspěšné vládě se může dívat jen tupá ovce.

LuCo ( 3. dubna 2023 18:52 )

Chce to změnu! Taková veřejnoprávní televize, nasměrovaná jen na podporu demožumpy není to, za co bychom chtěli platit ještě vyšší poplatky.

Zobrazit celou diskusi