Všichni měli za to, že se po něm nadobro slehla zem. Kriminalistům, kteří se zabývají pátráním po předmětech historické a kulturní hodnoty, se ale povedl majstrštyk. „V minulém týdnu se díky mravenčí práci a svědomité kontrole starožitnictví podařilo vypátrat obraz význačného slovenského malíře Jána Želibského s názvem Čekání, namalovaný v roce 1941,“ popsala policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Kriminalisté, kteří se takovému pátrání věnují, mají za úkol sledovat aukce, internetové nabídky, kontrolovat starožitnictví a bazary. Ztracený obraz vypátrali v jedné z pražských aukčních síní. „Při prověrce v policejní evidenci vyšlo najevo, že obraz byl odcizen již v roce 1998 přímo ze zdi ve výstavní síni v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Cena obrazu byla v té době vyčíslena na tři sta tisíc korun,“ dodala mluvčí. Obraz se tak brzy vrátí zpět na své místo.