Zvrat v případu vraždy v Tunisku: Nad Češkou (50) visí trest smrti!

Vyšetřování případu je zatím tajné, informace, které prosakují,  však nejsou pro Češku příznivé.
Vyšetřování případu je zatím tajné, informace, které prosakují,  však nejsou pro Češku příznivé.
Tunisko - ilustrační foto
Mluvčí soudů v tuniském Monastiru a Mahdii Farid Ben Jahha
4
Fotogalerie >
Diskuze (76)

Budoucnost Češky Martiny (50) obviněné v Tunisku z vraždy manžela Mirka (†60) je značně nejistá. Bude-li souzena tam, hrozí jí i doživotí, nebo dokonce trest smrti.

Tuniští vyšetřovatelé podle mluvčího soudu v Monastiru a Mahdii Farida Ben Jahha pracují s možností, že žena z Ostravy vraždu chotě plánovala ještě před cestou na dovolenou. A to je zlé. „Jakmile je jasné, že jde o plánovanou vraždu, pak platí článek 201, a to je trest smrti. Když je to ale obyčejná vražda, je to článek 205 a tam je to doživotí,“ citovala mluvčího televize CNN Prima NEWS. 

Ať už to bylo jakkoliv, bylo by pro obviněnou lepší, kdyby byla souzena a potrestána v Česku. Podle bilaterální smlouvy o právní pomoci z roku 1981 to možné je, má to ale háček. Protože se trestný čin stal na území Tuniska, musely by o převzetí stíhání Češky k nám požádat tamní justiční instituce nás, nikoliv my je. Televize také uvedla, že kvůli dovoleným soudcům se Češka do síně jen tak nepodívá. „Soudci teď mají dovolenou, o nějakém aktuální státní nemůžu být řeč,“ uvedl na dotaz CCN Prima NEWS mluvčí Mahdii Farida Ben Jahha.

„Ministerstvo spravedlnosti v současné době k předmětné věci neobdrželo žádnou žádost o spolupráci ze strany tuniských orgánů,“ řekl v neděli Blesku Michal Pleskot z tiskového oddělení zmíněného ministerstva. Pokud by k dohodě došlo, trestní řízení by na české straně převzalo příslušné Nejvyšší státní zastupitelství. O součinnost ale nepožádala tuniská strana zatím ani policii Moravskoslezského kraje. Informovala o tom její mluvčí Pavla Procházková.

Víte, že...

V Tunisku nebyl trest smrti vykonán od roku 1990. Zároveň ale v zemi dosud nedošlo k jeho zrušení.

K choti měl respekt

Češka se hájí tím, že ji manžel týral. Někteří lidé z okolí páru o tom pochybují. „Když Martina vypila savo a ležela, tuším, ve fifejdské nemocnici v Ostravě, tak se o ni Mirek bál, brečel. Opravdu je to šílené. Mirek měl z manželky minimálně respekt. Pravda bude asi někde uprostřed. Myslím, že Mirek nebyl násilník ani psychický tyran. Ale to nikdo přesně neví,“ napsala známá mrtvého Čecha televizi CNN Prima NEWS.

Vězení v Česku?

Bude-li Martina v Tunisku odsouzena k nepodmíněnému trestu, je podle Michala Pleskota ministerstvo spravedlnosti připraveno jednat o jejím převzetí k výkonu trestu do ČR. Avšak tamní orgány by s tímto postupem také musely vyslovit souhlas.

Česká strana již v případu zahájila úkony trestního řízení. „Krajští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu vraždy a v současné době provádí procesní úkony. Tyto byly zahájeny z důvodu, pokud by se tuniská strana rozhodla případ předat k trestnímu řízení do České republiky,“ uvedla Policie ČR na sociálních sítích.

Video se připravuje ...
Video Petr Kramný – Chladnokrevná vražda manželky a dcery v egyptském hotelovém pokoji? - Videohub

Doporučujeme

Články odjinud