Zatemnělé prostředí s decentním nasvícením a teplota v místnosti do 18 °C. Knihy jsou natolik cenné, že by je běžné denní světlo mohlo poškodit. Použitý inkoust vznikl většinou ještě dávno před husitskými válkami.

„K vidění jsou například nejstarší originální archiválie uchovávané v Moravském zemském archivu – zlomek lekcionáře z 9. století, jehož další část je uložena v americkém Chicagu, dále antifonář Elišky Rejčky, vzácné rukopisy z farní knihovny kostela sv. Jakuba v Brně či Brněnská právní kniha Václava z Jihlavy z 15. století,“ uvedla Jana Fasorová.

Moravský zemský archiv v Brně vystavuje vzácné knihy. Hynek Zdeněk

Pořadatelé navíc přidali i skvostný nález pisátka z 9. století, inkunábule (prvotisky) z první brněnské tiskárny či knihu opatřenou řetězem, který ji měl chránit před krádeží.

„Výstava se koná ve Velkém sále Moravského zemského archivu na Palachově náměstí (v blízkosti univerzitního kampusu – pozn. red.), vždy od úterý do neděle mezi 10 až 18. hodinou. Potrvá do 19. května,“ dodala Fasorová. Na výstavě se nesmí fotit.