Putinova tajná vesmírná zbraň: Je schopna vypustit jadernou bombu?

Autor: DVL, mav, inf - 
18. ledna 2025
18:38

V Rusku se podle britského deníku Daily Mail snaží testovat tajemnou ruskou platformu, která by možná byla schopná vypouštět i jaderné rakety. Satelit Kosmos 2553 byl vypuštěn krátce po zahájení invaze na Ukrajinu. 

Tajemná ruská družice, pohybující se dva tisíce kilometrů nad zemským povrchem, vyvolala obavy, že Moskva vyvíjí vesmírnou platformu pro vypouštění raket – možná i jaderných – s cílem zničit nespočet důležitých satelitů.

Američtí představitelé řekli deníku The New York Times, že věří, že satelit testuje součásti pro ruskou vesmírnou zbraň, a americké vesmírné velení ho denně sleduje kvůli možným známkám hrozby. 

Satelit Kosmos 2553 byl vynesen do vesmíru na raketě Sojuz-2 z ruského kosmodromu Pleseck v únoru 2022, jen několik dní předtím, než Vladimir Putin nařídil vyslání vojáků přes hranice na Ukrajinu. 

V následujících dnech po startu vydalo ruské ministerstvo obrany prohlášení, v němž tvrdilo, že jeho nový Sputnik je „technologická družice vybavená nově vyvinutými palubními přístroji a systémy pro testování pod vlivem záření“. 

Letos na jaře se objevily zprávy v amerických médiích, podle nichž američtí zpravodajci podezřívají Rusko, že plánuje rozmístit jaderné zbraně ve vesmíru.

Internet v ohrožení

Není jasné, jaký typ zbraňového systému Moskva plánuje nasadit, ale podle prvních zpráv z amerických vládních zdrojů by vesmírná jaderná zbraň byla použita k útokům na satelity na oběžné dráze, nikoli k úderům na pozemní cíle.

Taková protisatelitní zbraň (ASAT) by byla vynesena na oběžnou dráhu a obíhala by Zemi, než by vypustila buď projektil (mířící na jeden konkrétní orbitální cíl), nebo jadernou nálož. Ta by explodovala v blízkosti nepřátelských objektů a ničila je nejen samotným výbuchem - na velkou vzdálenost by poškodila jejich komponenty elektromagnetickým výbojem vzniklým při explozi. 

Pokud by však taková zbraň explodovala příliš blízko Země, kde operuje většina satelitů, narušila by také elektrickou infrastrukturu na povrchu pod ní.

A pokud by ve výšce více než 800 kilometrů explodovalo moderní jaderné zařízení, ovlivnilo by to základnové stanice mobilních sítí, internet, GPS, bankovní systémy, elektrické sítě i vojenské operace, což by uvrhlo společnost do chaosu.

22:01
Dnes

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra ráno. Přejeme vám dobrou noc.

21:14
Dnes

Česká společnost není unavena podporou Ukrajiny, svědčí o tom zájem Čechů přispívajících na obranu Ruskem napadené země. V dnes zveřejněném rozhovoru s agenturou Ukrinform to prohlásil ukrajinský velvyslanec v Česku Vasyl Zvaryč. Diplomat ocenil mimo jiné solidaritu Čechů s Ukrajinou od prvních dnů ruské invaze v únoru 2022 či vzájemné hospodářské vztahy, hovořil o přínosu ukrajinských válečných uprchlíků pro české hospodářství a zmínil se také o nadcházejících parlamentních volbách.

20:06
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jedná se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem o tom, že by si Washington pořídil v bojích prověřené ukrajinské drony, zatímco Kyjev by nakoupil americké zbraně. Listu New York Post to řekl Zelenskyj. Ukrajina se od února 2022 brání ruské invazi a západní zbraně včetně těch amerických jsou pro Ukrajinu klíčové, země zároveň vyvinula drony, se kterými dokáže podnikat útoky hluboko na ruském území.

„Americký lid tuto techniku potřebuje, potřebujete ji mít ve své výzbroji,“ řekl Zelenskyj o nejnovějších ukrajinských dronech, které jsou schopné proniknout do hloubi Ruska a provést tam útoky. „Je to podle mě megadohoda, zisk pro všechny,“ uvedl.

Zobrazit celý online

Video  Kdo má jaderné zbraně a kde jsou rozmístěné? Je čeho se bát?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa