Syrští povstalci, kteří o víkendu svrhli režim prezidenta Bašára Asada, uvedli, že nebudou ženám nařizovat, aby se oblékaly podle náboženských pravidel, a přislíbili, že zaručí osobní svobody všem. Napsala o tom dnes agentura AP. Lidskoprávní skupina Human Rights Watch mezitím dnes vyzvala syrské povstalce, aby s bývalými úředníky a vojáky svržené Asadovy vlády zacházeli humánně.
„Je přísně zakázáno zasahovat do oblékání žen a nařizovat jakékoliv požadavky týkající se jejich oděvu nebo vzhledu, včetně žádostí o cudnost,“ uvedlo podle agentury AP na sociálních sítích ústřední velitelství povstalců, patrně s odkazem na zahalování žen.
Povstalci zároveň uvedli, že všem budou zaručeny osobní svobody a že budou respektována práva jednotlivce jakožto základu k budování civilizovaného národa.
V oblastech, které od začátku občanské války v Sýrii v roce 2011 kontrolovala opozice, se přitom drtivá většina muslimek zahaluje a na veřejnosti ukazuje pouze svou tvář a ruce, připomněla AP.
Vůdce radikálního sunnitského uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) Abú Muhammad Džúlání, jehož bojovníci o víkendu vstoupili do Damašku, se zřekl svých někdejších vazeb na teroristickou síť Al-Káida a tvrdí, že je tolerantní k menšinám.
K lidskému zacházení se zaměstnanci bývalého režimu mezitím dnes vyzvala organizace HRW.
„Ozbrojené opoziční skupiny musí frakcím a bojovníkům vyslat silný a jednoznačný signál, že nezákonné útoky, včetně těch, které jsou namířeny proti jednotlivcům kvůli jejich údajným vazbám na bývalou vládu, nebudou tolerovány,“ uvedla Lamá Fakíhová z blízkovýchodní sekce HRW. „Musí se zavázat k humánnímu zacházení se všemi, včetně bývalých vládních úředníků a vojáků, přidružených bojovníků a loajalistů,“ dodala.
O evakuaci Čechů a dramatech kolem ní promluvil v úterním Epicentru na Blesk.cz ředitel odboru Blízkého východu a severní Afriky ministerstva zahraničních věcí Petr Hladík. Přesun české matky s dvěma dětmi do bezpečí sousedního Libanonu nebyl bez komplikací a provázela ho řada dramatických momentů.
„Řekněme, že v určitém momentu situace byla opravdu dramatická a hrozilo přímé ohrožení životů. Proto musel zasáhnout Útvar rychlého nasazení Policie České republiky," přiznal Hladík s tím, že nemůže kvůli bezpečnosti rodiny sdělit více podrobností. Podle jeho slov šlo o koordinovanou akci, do níž byli zapojeni nejen pracovníci ministerstva zahraničí, ale také bezpečnostní složky České republiky: „Co můžu říct, je, že když už byli v autech a pokračovali směrem k libanonské hranici, tak i v té chvíli byla situace velmi nepřehledná. Nebýt profesionality, klidu a opravdu fantastického přístupu policistů z Útvaru rychlého nasazení a spolupráci s místním ústředím, tak by to takto hladce neprošlo.“
Vedení syrských povstalců, kteří v neděli svrhli režim prezidenta Bašára Asada, dnes jmenovalo novým premiérem Muhammada Bašíra. Ten v televizním projevu podle agentury Reuters oznámil, že vedením přechodné vlády byl pověřen až do 1. března 2025.
Bašír od ledna zastával pozici premiéra takzvané Syrské vlády spásy v Idlibu, tedy na území kontrolovaném islamistickým uskupením Haját Tahrír aš-Šám (HTS), které na konci listopadu zahájilo úspěšnou ofenzivu proti Asadově vládě.
Syrští povstalci ze skupiny Syrská národní armáda (SNA), kterou podporuje Turecko, v pondělí dobyli město Manbidž na severu Sýrie ovládané od roku 2016 jednotkami kurdsko-arabské koalice Syrské demokratické síly (SDF). Serveru Rudaw, který má sídlo v iráckém Kurdistánu, to dnes potvrdil vysoký představitel SDF. Ankara tvrdila už v neděli, že město ovládly SNA. Agentura Reuters dnes napsala, že Turecko a Spojené státy se dohodly, že jednotky SDF se budou moci z Manbidže bezpečně stáhnout.
Zobrazit celý online
Naivní svět věří muslimům?