Šití, pečení nebo starost o chatu. Jak za socialismu ženy trávily volný čas?

28. února 2025 | 05:00

Socialismus nenabízel příliš mnoho svobodných možností, jak by ženy mohly trávit čas. Proto zůstávaly u své ženské role a věnovaly se převážně ručním pracím, domácnosti, případně chalupaření a sportu. Potěšit je ale mohlo také sledování televize nebo čtení ženských časopisů. Pravda však je, že řádná soudružka musela kromě vzorného obstarání domácnosti, dětí a manžela chodit do práce, a to i v sobotu, či jinak aktivně přispívat k rozvoji socialistické vlasti. Takže na nějaké lenošení rozhodně nebylo moc prostoru. Ženy byly rády, když si vůbec našly čas zajít ke kadeřnici na trvalou.

Šicí stroj v každé domácnosti

Socialistické ženy byly zvyklé po vzoru svých babiček všechno vyrábět doma, protože k sehnání vlastně nic zajímavého ani originálního nebylo, a to se netýkalo jen módy, ale třeba také potravin. Samozřejmostí bylo mít doma šicí stroj a dokázat spíchnout základní sukně, šaty, halenky či oblečení pro děti, umět plést a háčkovat, takže ani o svetry, šály, čepice nebo háčkované dečky nebyla nouze. Oblíbené bylo i drhání, a to výroba typických drhaných dekorací na zeď, kabelek nebo třeba šperků na krk.

Autor: Profimedia

Kromě ručních prací si ženy doma třeba vyráběly vlastní šunku nebo jogurty v jogurtovači pomocí jogurtových kultur, na venkově se pořádaly zabijačky, pekly se buchty a koláče na neděli, což bylo naprostou samozřejmostí, mlela se strouhanka anebo se vyráběly domácí nudle. 

Právě pečení, vaření a zavařování patřily mezi běžné úkoly hospodyňky, takže se prováděly ve volném čase. Když ženy zrovna nebyly v práci nebo se nevěnovaly dětem, manželovi či úklidu, vytvářely zásoby na zimu.

V rámci sousedského a kamarádského setkávání žen v jejich volném čase se provádělo také sdílení tipů a vychytávek na úklid domácnosti, šití a pletení nebo společné sdílení zajímavých receptů, které se tehdy psaly na papír. Snad v každé domácnosti měla žena sešit s pevnými deskami, kam si propiskou nebo tužkou zapisovala zajímavé recepty od své maminky, babičky, sousedky, kamarádky či si je opsala nebo vystřihla a nalepila z nějakého ženského časopisu. 

Autor: Profimedia.cz

Hlava pod sušákem

Opravdu volného času, kdy ženy nedělaly vůbec nic a jen tak nečinně seděly, bylo málo. I při sezení u kadeřnice dělaly něco rukama, například pletly nebo si četly ženské časopisy, mezi něž patřily například Vlasta, Žena a móda, Burda, Květy anebo třeba humoristický časopis Dikobraz. U kadeřnice si ženy mohly popovídat a sdílet své radosti i starosti, stejně jako dnes. Často dostaly i kafe, typického „turka“. S hlavou pod sušákem pak musely dlouho čekat, takže si aspoň na chvíli odpočinuly. 

Autor: Profimedia

Co se týče sledování televize, to bylo typické spíše ve večerních hodinách, protože přes den na to zkrátka nebyl čas. Pozdější pořady pro ženy v 80. letech umožňovaly například podle televize cvičit aerobik v typickém oblečení, což bylo pro každou ženu, která chtěla dobře vypadat, oblíbeným domácím rituálem. 

Autor: Aukro

Jedeme na chatu!

Pokud nebyla zrovna pracovní sobota, jelo se na celý víkend na chatu. Lidé z města se sbalili a odjeli do lůna přírody, kde měli svá útočiště a třeba i udržovanou zahrádku, kde si pěstovali ovoce, zeleninu a okrasné rostliny. Chataření bylo spojeno například s cyklistikou, rybolovem, koupáním v řece či jezeře, večerním posezením u ohně s přáteli nebo spoustou možností volného pohybu a her venku pro děti, které se vracely až večer domů na večeři. 

Autor: Vzpomínky na socialismus

Ty, které neměly chatu, proto ocenily, že podniky občas jako ocenění za dobrou práci soudružkám nabízely pobyty v ozdravovnách nebo i různé výlety za kulturou, například do divadla a podobně. Tento způsob trávení volného času byl velice oblíbený, protože ženy tak měly konečně čas samy na sebe a péči o své tělo a duši. 

Návštěvy mnohdy bez ohlášení

Volný čas ženy trávily také po návštěvách nebo hoštěním hostů. Většinou se to neobešlo bez manželských protějšků, takže nejen rodinné, ale i sousedské a přátelské návštěvy byly na denním pořádku, ovšem pozor – bez ohlášení! Bylo zcela běžné, že o víkendu nebo vpodvečer někdo zazvonil, protože se rozhodl strávit svůj volný čas s vámi. Bylo slušností návštěvu vždy pozvat dál a mít k dispozici nějaké vhodné pohoštění. Do restaurací a kaváren se zase tak často nechodilo, a tak se mnohé společenské kontakty odehrávaly doma po pracovní době, a to často bez předchozího upozornění, protože mobilní telefony tehdy nebyly. 

Autor: Jiří Koťátko

Autor: Taťána Kročková, Prostě fenomén