Česko a Ukrajina posilují obrannou spolupráci, hlásí ukrajinský ministr. Co se chystá?

Autor: ČTK - 
5. února 2025
20:00

Česko a Ukrajina spouštějí nové společné projekty, aby posílily ukrajinské vojsko čelící ruské invazi. Jedním z nich je výroba pušek podle dánského modelu financování, napsal dnes na facebooku ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov po jednání s delegací Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci českého ministerstva obrany a zástupců českých zbrojovek. Uvedený model financování podle ukrajinských médií znamená, že příspěvky zahraničních partnerů umožní přenesení výroby na Ukrajinu, což přispívá k posílení obranyschopnosti země i ukrajinské ekonomiky.

Ukrajinská zbrojovka Ukroboronprom loni v listopadu v komuniké oznámila spuštění licenční montáže českých pušek BREN 2 České zbrojovky, která spadá pod společnost Colt CZ, podobně jako výrobce malorážové munice Sellier & Bellot. I ten loni v létě podepsal smlouvu o výrobě munice na Ukrajině. Podle zmíněného prohlášení má na Ukrajině následovat úplná výroba českých pušek, aby zajistila lepší vybavení ukrajinských ozbrojených sil moderními ručními zbraněmi.

Umerov dnes napsal, že jednal o konkrétních krocích k urychlení poskytování podpory z ČR a rozšíření spolupráce, to v klíčových oblastech, jako je výroba a dodávky velkorážové munice, výměna vojenských technologií a rozvoj průmyslové spolupráce.

„Některé z těchto zbraní jsou již vyráběny v České republice, u dalších jednáme o lokalizaci výroby na Ukrajině,“ poznamenal o nových společných projektech bez dalších podrobností.

„Česká vláda a zbrojovky nadále významně přispívají k naší bezpečnosti,“ zdůraznil ukrajinský ministr a poděkoval za tuto podporu.

Dánský model financování podle dostupných informací například pomohl k výrobě ukrajinských samohybných houfnic Bohdana, která loni na jaře dosáhla tempa deseti kusů měsíčně, jak oznámil prezident Volodymyr Zelenskyj. Produkce podle něj dále vzroste.

Bohdana, vyráběná v západní ráži 155 milimetrů, byla poprvé nasazena do bojů o Hadí ostrov v roce 2022. Oficiálně byla přijata do ukrajinské výzbroje předloni, kdy se také objevila verze na čtyřnápravovém podvozku české automobilky Tatra.

Loni ukrajinská armáda díky dánskému modelu získala zbraně za 538 milionů eur (asi 13,5 miliardy Kč). Dánská vláda přispěla 125 miliony, Švédsko 20 miliony, Španělsko 2,7 miliony a 390 milionů představovaly úroky ze zmrazených ruských aktiv, uvedlo počátkem roku ukrajinské ministerstvo obrany.

8:18
Dnes

Vztahy ruského prezidenta Vladimira Putina, který se před 25 lety, 7. května 2000, ujal poprvé funkce ruského prezidenta, k České republice nyní určuje postoj Česka k válce na Ukrajině. Česká republika se jednoznačně hned od počátku války postavila na stranu napadené Ukrajiny, které pomáhá dodávkami zbraní a další pomoci a v přepočtu na obyvatele přijala nejvíce ukrajinských uprchlíků. Do vzájemných vztahů Ruska a ČR vstoupila řada dalších věcí, Putin se ale na adresu ČR téměř nevyjadřuje. Ostrými a někdy i vulgárními výrazy napadají Česko z nejvyšších ruských činitelů ministr zahraničí Sergej Lavrov nebo místopředseda ruské bezpečnostní rady a bývalý ruský prezident i premiér Dmitrij Medveděv. Ve funkci prezidenta Putin navštívil Českou republiku v roce 2006.

22:01
3. 5. 2025

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Opět se přihlásíme v neděli ráno, dobrou noc. 

19:05
3. 5. 2025

Tréninkem k vítězství! Píše na sociální síti X Prezidentská brigáda. Na síti sdílela snímky z tzv. vrcholné zkoušky vůle vojáků - ti musí překonat 22 překážek, jako je průchod blátem, převýšení, ostnatý drát, kladiny, lana, kouř, útok bombardovacími drony či střelbu na cíl. 

Zobrazit celý online

Video  Prezident Pavel Hráčích: Biden měl povolit pužití raket pro Ukrajinu mnohem dřív  - hrc, GenLive/Blesk, Vera Renovica
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa