
Alopecie není ostuda! Které slavné osobnosti se s ní potýkají?
Alopecie, neboli vypadávání, vlasů je onemocnění, které nemusí souviset jen s věkem či genetikou, ale může postihnout kohokoliv – muže, ženy i děti. A nevyhýbá se ani celebritám, které se díky svému veřejnému vystupování nebojí o tomto tématu otevřeně mluvit. Pojďme se podívat, co alopecie vlastně znamená a které slavné osobnosti se s ní potýkají.
Co je alopecie?
Alopecie je souhrnné označení pro onemocnění vedoucí k nadměrné ztrátě vlasů. Může mít různé formy:
Alopecia areata: Vypadávání vlasů v ohraničených ložiscích (nejčastěji se objevují „kolečkové“ lysiny).
Androgenní alopecie: Nejčastější typ vypadávání vlasů u mužů (ustupující linie vlasů, řídnutí na temeni), ale postihuje i ženy (prořídnutí vlasů zejména v oblasti pěšinky).
Trakční (traumatická) alopecie: Vyvolaná nadměrným mechanickým zatěžováním vlasů (časté stahování do pevných účesů, prodlužování vlasů, nešetrné zacházení).
Vážnější formy alopecie jsou:
Alopecia areata totalis obvykle znamená ztrátu veškerých vlasů na hlavě (tedy komplet vlasové pokožky), ale mnohdy může zasáhnout i obočí a řasy.
Alopecia universalis je nejrozsáhlejší forma, která vede ke ztrátě všech chloupků a vlasů na těle – včetně obočí, řas i ochlupení na těle.
Příčinou mohou být autoimunitní onemocnění, hormonální nerovnováha, genetika, stres či vnější vlivy (chemické zásahy do vlasů, intenzivní styling). Pro mnoho lidí je však největší výzvou dopad na jejich sebevědomí a psychiku.
VIDEO: Jemné vlasy: Jak jsi dodat kýžený objem?
Video se připravuje ...Alopecie jako součást života (nejen) celebrit
Jak ukazují příběhy známých tváří, alopecie není „ostudou“ a může se týkat kohokoliv – bez ohledu na věk, pohlaví či profesi. Důležité je nebát se vyhledat odbornou pomoc – ať už dermatologa, endokrinologa, nebo psychologa, který může podpořit při vyrovnávání se s následky na sebedůvěru.
Každá z osobností, která se s alopecií musela potýkat, se shoduje na jednom: klíčová je podpora okolí, správná léčba a zdravý životní styl. Třeba i vy najdete inspiraci v jejich přístupu, a pokud vás alopecie trápí, nikdy nezapomínejte, že v tom nejste sami. Vlasy totiž nejsou jediné, co definuje naši krásu a osobnost. Které celebrity alopecie potrápila?
Jordan Haj (36)
Premiéra snímku Výjimečný stav: Jordan HajAutor: Blesk:CNC / Pavel Machan, Marek Pátek, David Kundrát, Martin HyklČeský zpěvák a hudebník se s alopecií netají. O padání vlasů začal mluvit veřejně, aby podpořil i další muže a ženy, kteří mají s touto nemocí podobnou zkušenost. Jeho účesy jsou často kreativní, přičemž některé odrážejí právě potřebu vyrovnávat se s řídnutím vlasů. Svěřil se, že mu otevřenost ohledně alopecie přinesla úlevu a povzbuzení od fanoušků.
Karolína Mališová (28)
Karolína MališováAutor: Profimedia.czČeská modelka a Miss Earth Czech Republic 2015 se v jednu dobu potýkala s problémy s řídnutím vlasů, které připomínalo počínající projevy alopecie. Otevřeně na svých účtech sdílela, jak se s padáním vlasů vyrovnávala a co jí pomáhalo – od speciální vlasové kosmetiky až po úpravu jídelníčku, doplňky stravy a šetrnější přístup ke stylingu. Karolína zdůrazňuje, že důležitá je prevence a včasné řešení prvních příznaků.
Jada Pinkett Smith (53)
Jada Pinkett SmithAutor: Profimedia.czAmerická herečka a moderátorka se k alopecii veřejně přiznala v roce 2018. Zmínila, že jí prameny vlasů padaly už při sprchování, což ji velmi znepokojilo. Rozhodla se o problému mluvit naplno a své krátké účesy či zcela vyholenou hlavu proměnila v symbol sebevědomí. Na svých sociálních sítích dodává sílu ženám, které řeší podobné potíže. V roce 2022 vzbudila velkou pozornost, když se kvůli žertu o její holé hlavě na Oscarech dostal do konfliktu její manžel Will Smith s moderátorem Chrisem Rockem – událost upozornila na to, že téma alopecie je stále společensky citlivé.
Keira Knightley (39)
Keira KnightleyAutor: Profimedia.czBritská herečka známá z filmů Piráti z Karibiku či Pýcha a předsudek přiznala, že nadměrné barvení a styling vlasů kvůli rolím způsobily jejich slábnutí a vypadávání. Po dobu pěti let musela nosit paruku, aby ochránila své vlastní kadeře a podpořila jejich regeneraci. V médiích otevřeně prohlásila, že pro ni bylo překvapující, do jaké míry může profesní zátěž ovlivnit kvalitu vlasů.
Kristin Davis (59)
Kristin DavisAutor: Profimedia.czSympatická herečka ze Sexu ve městě (představitelka romantické Charlotte) se svěřila, že vlasy ztrácela po porodu a také kvůli náročnému natáčecímu harmonogramu. Rozhodla se pro speciální vlasové kúry a v některých případech využívala paruky, pokud vlasy nebyly v kondici. Svůj příběh zveřejnila, aby ukázala, že podobné potíže jsou běžné a mohou postihnout i slavné hvězdy, které na obrazovkách či titulcích časopisů působí bezchybně.
Tyra Banks (51)
Tyra BanksAutor: Profimedia.czBývalá topmodelka a moderátorka talentové soutěže America’s Next Top Model otevřeně mluví o tom, že nadměrný stres při psaní knihy i další pracovní povinnosti vyústily v dočasnou alopecia areata. Kvůli kruhovitým lysinám se musela naučit více odpočívat, upravit svůj životní rytmus a hledat rovnováhu mezi prací a odpočinkem. I po letech zmiňuje, že stres bývá jedním z největších „nepřátel“ našich vlasů a snaží se v tomto směru inspirovat ostatní k péči o duševní zdraví.
Naomi Campbell (54)
Naomi CampbellAutor: profimedia.czIkonická topmodelka 90. let Naomi Campbell opakovaně přiznala, že v důsledku častého prodlužování vlasů a neustálého stylingu v modelingu trpěla trakční alopecií. Vlasy se lámaly a vypadávaly především v oblasti čela a spánků. Naomi sice navzdory tomu stále září na přehlídkových molech, avšak nezastírá, že musela projít náročnou cestou vlasové obnovy. Pravidelná péče a omezení zatěžujících úprav jí pomohly alespoň částečně vrátit vlasy do lepší kondice.
Jak se alopecie léčí?
Speciální přípravky: Lokální roztoky (např. s minoxidilem) posilují vlasové kořínky, kortikoidové injekce mohou pomoci v počátečních stádiích alopecia areata.
Léčba stresu a psychická podpora: Pro mnoho pacientů je vypadávání vlasů značnou psychickou zátěží. Techniky zvládání stresu, relaxace a někdy i terapie mohou výrazně pomoci.
Úprava jídelníčku: Dostatek bílkovin, vitamínů (zejména skupiny B a D) a minerálů (železo, zinek) je nezbytný pro zdravé vlasy.
Laserová terapie (LLLT): Nízkofrekvenční laserová terapie pomáhá zlepšit prokrvení vlasové pokožky, a tím stimulovat růst vlasů.
Transplantace vlasů: U trvalých forem řídnutí nebo plešatění je možné zvážit chirurgický zákrok. Vlasové štěpy se přemísťují z míst s dostatkem vlasů do míst postižených alopecií.