Nabitý den premiéra Iráku v Praze: Fiala s ním jednal o možných dodávkách ropy

Aktualizováno -
13. února 2025
14:57
Autor: ČTK - 
13. února 2025
12:25

S premiérem Petrem Fialou (ODS), prezidentem Petrem Pavlem i šéfkou Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou měl naplánované jednání Muhammad Súdání. Premiérská návštěva z Iráku v Praze proběhla před 12 dlouhými lety.

Podle úřadu vlády měli spolu politici jednat o posílení obchodních vztahů, obranně-průmyslové spolupráci či spolupráci v bezpečnostní oblasti. Jednání ve Strakově akademii, kde Fiala dopoledne Súdáního přijal, by mělo trvat zhruba hodinu a půl. Následně měli předsedové vlád v plánu společné prohlášení pro média.

„Potvrdli jsme si, že máme velký zájem na dalším rozvoji vztahů, vidíme potenciál pro ještě intenzivnější a další rozvoj vztahů,“ uvedl Fiala. Irák by se podle něj mohl stát jedním z důležitých dodavatelů ropy, což zapadá do snahy České republiky zbavit se závislosti na surovinách z Ruska. „Uskutečnilo se už úspěšně testování irácké ropy v rafinerii v Litvínově,“ uvedl Fiala.

Irák je podle Súdáního připravený vyhovět české poptávce po tamní ropě. Související jednání se podle něj týkala využití českých zkušeností při zpracování ropy a zemního plynu, při výrobě umělých hnojiv, ale také v oblastech odpadového hospodářství, recyklace či přístupu k pitné vodě.

Podle serveru BusinessInfo.cz se v roce 2023 do Iráku z Česka vyvezlo zboží za 4,8 miliardy korun, loni podle Fialy dosáhl export na 5,7 miliardy. Dovoz z Iráku z předchozích prakticky nulových hodnot předloni stoupl na hodnotu téměř miliardy korun, ropa ho tvořila z 99 procent. „Vidíme prostor k dalšímu rozšiřování ekonomických vztahů, český průmysl má v Iráku velmi dobré jméno,“ řekl Fiala.

Potenciál pro spolupráci spatřuje Fiala v oblasti petrochemického průmyslu, těžařství či vodohospodářství. Jedná se například o spolupráci při získávání lithia v Iráku. „Naše firmy mají zkušenosti se stavbou a modernizací přehrad na severu Iráku a usilují o zakázky v dalších oblastech, jako je třeba zpracování odpadních vod či přístup k pitné vodě,“ uvedl.

Řešili i obranu

Jednání se týkala i bezpečnosti a obrany. Český premiér vyjádřil Súdánímu uznání za cestu k trvalému míru a stabilitě v Iráku a ocenil stabilizační roli země na Blízkém východě. „Irácké vzdušné síly využívají už deset let české letouny L-159 a společnost Aero má zájem na dalším pokračování spolupráce, což by teď mělo být především při uzavření nového dlouhodobého kontraktu na servis těchto letadel,“ dodal. ČR vidí i možnost na dodávky nových cvičných letounů L-39.

Súdání zmínil, že dohoda bude „nutně potřeba“. ČR vidí i možnost na dodávky nových cvičných letounů L-39.

Súdání poděkoval Česku za pomoc v boji proti Islámskému státu (IS) či za humanitární pomoc. „Irák po vítězství nad IS prochází etapou, kterou dříve nikdy nezažil, a to je urbanistický rozvoj na úrovni všech regionů, rozvoj infrastruktury a ekonomiky, která může i díky podnikatelským subjektům z ČR být na mnohem sofistikovanější a odbornější úrovni,“ řekl. Ohledně aktuálního dění na Blízkém východě usiluje Irák o dialog a diplomatické řešení, dodal.

Zástupci obou zemí podepsali u příležitosti jednání několik memorand a dalších dokumentů. Šlo například o memoranda týkající se dovozu ropy, bezpečnostních otázek, leteckých služeb či o prohlášení o záměru spolupráce mezi ministerstvy v oblasti ochrany životního prostředí.

Iráckého premiéra Muhammada Súdáního dnes odpoledne přijal na Pražském hradě i prezident Petr Pavel.  
O vzájemné ekonomické spolupráci hovořila s ním odpoledne také šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „České firmy se v zemi podílely například na výstavbě rafinérií či hydroenergetických projektů. Irácká ropa, která již byla testována v našich rafinériích, může již v blízké budoucnosti do velké míry nahradit ropu dodávanou z Ruska,“ sdělila ke schůzce.

Partneři s prostoji

Poslední irácká premiérská návštěva v Česku se uskutečnila v říjnu 2012, kdy s Petrem Nečasem (ODS) jednal Núrí Malikí. Bagdád pak v létě 2017 navštívil Bohuslav Sobotka (ČSSD). Irák byl podle serveru BusinessInfo.cz, který provozuje agentura CzechTrade, v roce 2023 pro Česko 55. nejvýznamnějším exportním trhem. Do Iráku se z Česka vyvezlo v roce 2023 zboží za 4,8 miliardy korun, částka v poslední době každoročně narůstá z 1,28 miliardy v roce 2019. Čtyři pětiny vývozu tvořily osobní automobily. Dovoz z Iráku z prakticky nulových hodnot předloni stoupl na hodnotu téměř miliardy korun, z 99 procent ho tvořila ropa.

Premiér Fiala přijal v Praze svého iráckého protějška Muhammada Súdáního. Premiér Fiala přijal v Praze svého iráckého protějška Muhammada Súdáního. | ČTK / Šimánek Vít

Petr Janicek ( 13. února 2025 20:02 )

"Irák je podle Súdáního připravený vyhovět české poptávce po tamní ropě."

Hochu ono to zas nebude tak naprudko s tou ropou.Cena možná dobrá ale co transport? My máme celé haldy ropy tady za kopcem. Ale pražáci se vyblbují podkuřováním do Kyjeva. Nebude dlouho trvat, čas oponou trhne .... a zas poteče osvědčená ropa ropovodem v tradiční ceně a kvalitě. A nynější hluponi a saboteři naší ekonomiky budou na vazbě. Pak bude "jménem republiky" a nakonec výkon trestu. Všichni škúdci tak končí.

Josef Svoboda ( 13. února 2025 18:58 )

Chudák Nutella. Zase se potí jako prase a prožívá konec svojí politické kariéry. Už to bude!

Uživatel_5843359 ( 13. února 2025 15:52 )

Dobře pane Fiala je zapotřebí všude rozhodit sítě a nemusíme se plazit před vrahem a zradit celou Evropu za pár mrzkých rublů 👍

Dana Pupil ( 13. února 2025 13:57 )

Platí i pro prezidenta Petra Pavla.

Uživatel_5313099 ( 13. února 2025 13:54 )

Takoví lidé co umí jen pást kozy a střílet se hodí.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa