Trump jako „Krasnov“? Po ostré kritice Ukrajiny na něj opět vytáhli naverbování sovětskou KGB

Autor: DVL, ČTK, lig - 
25. února 2025
05:00

Bývalý zaměstnanec ruských tajných služeb (KGB) Alnur Mussajev tvrdí, že Donald Trump byl jimi v roce 1987 naverbován a dostal krycí jméno „Krasnov", píše britský deník The Mirror. Mussajev dále tvrdí, že Trump byl mezi podnikateli ze Západu, které Sověti získali ke spolupráci. Jeho tvrzení však postrádají důkazy. Obvinění přesto rozvířilo dřívější spekulace o Trumpových vazbách na Rusko. A to v době, kdy ostře kritizuje Ukrajinu a především jejího prezidenta Volodymyra Zelenského. Nejde ale o novinku, o Trumpovi a údajných vazbách s KGB se však spekulovalo již v minulosti.

Bývalý sovětský pracovník zpravodajských služeb tvrdí, že byl americký prezident Donald Trump naverbován ruskými tajnými službami (KGB) v roce 1987 a dostal krycí jméno „Krasnov“, píše britský deník The Mirror

Toto šokující obvinění vznesl Alnur Mussajev, bývalý šéf kazašské rozvědky, ve svém příspěvku na facebooku. Jedenasedmdesátiletý Mussajev uvedl, že sloužil v šestém oddělení KGB v Moskvě. Podle Mussajeva bylo jedním z jeho úkolů i „verbování podnikatelů z kapitalistických zemí“.

Bývalý špion tvrdí, že mezi těmito naverbovanými podnikateli byl i Trump, tehdy čtyřicetiletý realitní developer z New Yorku. „V roce 1987 naše ředitelství naverbovalo Donalda Trumpa pod pseudonymem Krasnov,“ napsal. Mussajevův příspěvek neobsahoval žádné důkazy na podporu tohoto tvrzení, ale v dalším komentáři vznesl další šokující obvinění. „Dnes byl osobní spis ‚Krasnova‘ odstraněn z FSB. Nyní je v soukromé správě jednoho z blízkých spolupracovníků Putina,“ stojí v příspěvku.

Jeho tvrzení přichází v době, kdy už několik let kolují spekulace o Trumpových vazbách na Rusko, které sahají až k jeho první návštěvě Moskvy v roce 1987.

V té době byl Trump, tehdy vycházející hvězda newyorského realitního trhu, na cestě do Sovětského svazu, aby prozkoumal možnost výstavby hotelu v hlavním městě. Sovětští představitelé cestu údajně usnadnili, což vyvolalo otázky, zda šlo o běžnou obchodní příležitost, nebo něco skandálnějšího.

Milníkem byl sňatek s Ivanou

Již dříve se psalo o tom, že si Rusko pěstovalo Donalda Trumpa jako svou významnou položku 40 let. Vědělo o něm od jeho sňatku s Češkou Ivanou Zelníčkovou v roce 1977. V rozhovoru s britským listem The Guardian to řekl bývalý agent sovětské tajné služby KGB Jurij Švec, který žije od roku 1993 v USA jako Yuri Shvets.

Sovětský svaz v 80. letech Švece jako špiona poslal do Washingtonu pod krytím zpravodaje tiskové agentury TASS. Po trvalém usazení získal americké občanství, pracuje jako bezpečnostní vyšetřovatel a spolupracoval s ruským agentem Alexandrem Litviněnkem, zavražděným v Londýně v roce 2006. Dnes 67letý Shvets je hlavním zdrojem informací pro právě vydanou knihu novináře Craiga Ungera American Kompromat.

Shvets přirovnával Trumpa k britské zpravodajské skupině Cambridge five, která předávala Sovětskému svazu informace za druhé světové války a byla aktivní do začátku 50. let. Trump byl podle něj do té míry ochoten papouškovat protizápadní propagandu, že se to v Moskvě slavilo.

Unger ve své knize píše, že poprvé se Rusko o Trumpa začalo zajímat po jeho sňatku s českou modelkou a na Trumpa se pak zaměřily tajné operace, na něž dohlížela československá tajná služba ve spolupráci s KGB.

„Snadno ovlivnitelný, zabírá na lichocení"

Tři roky po svatbě Trump zahájil svůj první stavební projekt v newyorském hotelu Grand Hyatt. Od sovětského imigranta Semjona Kislina, který spoluvlastnil obchod s elektronikou Joy-Lud na 5. Avenue, do něj nakoupil 200 televizních přístrojů. Podle Shvetse Joy-Lud kontrolovala KGB a Kislin fungoval jako vyhledávač potenciálních cílů tajné služby. Trumpa tehdy za něj označil, avšak Kislin kontakty s KGB popřel.

Poprvé Trump s manželkou navštívil Moskvu v roce 1987 a operativci KGB mu tehdy začali lichotit a naznačovat, že má vstoupit do politiky. „Potřebovali ho získat, shromáždili o něm hodně osobních informací. Dospěli k názoru, že je racionálně i psychologicky značně ovlivnitelný a že zabírá na lichocení. Na tom stavěli, vyvolávali u něj pocit, že na ně dělá ohromný dojem a že je ten pravý, kdo by se měl jednou stát americkým prezidentem, protože svět mohou změnit právě takoví lidé, jako je on. Krmili ho touto propagandou a podařilo se. Byl to úspěch KGB,“ tvrdí Shvets.

Po návratu do USA se Trump začal zabývat možností získat nominaci republikánů pro prezidentské volby a uspořádal shromáždění v Portsmouthu. Ve třech velkých denících si zaplatil celostránkovou reklamu pod heslem Na americké zahraniční obranné politice není nic, co by trocha rozhodnosti nespravila. V atmosféře studené války v době prezidenta Ronalda Reagana reklama ve formě otevřeného dopisu Američanům obvinila spojenecké Japonsko ze zneužívání USA a vyjadřovala skepsi nad členstvím USA v NATO. Podle textu by USA měly přestat platit za obranu zemí, které si mohou dovolit chránit se samy.

Moskva slavila už v roce 2016

V Rusku zavládlo nadšení. Shvets tam tehdy byl a do sídla KGB dorazil telegram oslavující Trumpův slogan jako úspěšnou dezinformaci, o niž se postaral nový zdroj KGB. „Bylo neuvěřitelné, že to mohl zveřejnit pod svým jménem a ovlivnit na Západě tolik lidí, ale bylo to tak, a nakonec se stal prezidentem,“ řekl Shvets.

Trumpovo volební vítězství v roce 2016 se podle něj v Moskvě také slavilo. Zvláštnímu vyšetřovateli Robertovi Muellerovi se pak nepodařila prokázat spolupráce Trumpovy kampaně s Ruskem, ale Centrum pro americký pokrok zjistilo 272 prokazatelných kontaktů Trumpovy kampaně a nejméně 38 schůzek s operativci napojenými na Rusko.

Shvets řekl, že ho závěr Muellerova vyšetřování zklamal. „Lidé čekali, že to bude opravdové prověřování všech svazků Trumpa s Moskvou, zatímco jsme dostali jen výsledky vyšetřování trestních kauz. Nezahrnovalo to kontrašpionážní aspekty vztahů Trumpa a Moskvy. Rozhodli jsme se to napravit, proto jsem to prověřoval a dal se dohromady s Craigem. Doufáme, že jeho kniha naváže tam, kde Mueller skončil,“ řekl Shvets.

21:32
Dnes

Dodávky elektřiny do ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny byly obnoveny, oznámila ruská správa okupované elektrárny, kterou citoval Reuters.

20:58
Dnes

Italská premiérka Giorgia Meloniová telefonicky hovořila s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mimo jiné o ruské válce na Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vyjádření Meloniové. Stanice CNN s odvoláním na americké představitele uvedla, že Trump o Ukrajině, která se čtvrtým rokem brání ruské agresi, mluvil také s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Trump si s lídry evropských zemí telefonoval poté, co prohlásil, že jej velmi zklamal čtvrteční hovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který podle šéfa Bílého domu nepřinesl žádný pokrok. Putin zjevně není ochoten ukončit vojenské akce na Ukrajině, míní Trump. Putin mu sdělil, že Rusko je nadále ochotno jednat o dohodě o urovnání konfliktu, ale nehodlá slevit ze svých válečných cílů, oznámil ve čtvrtek Kreml.

19:37
Dnes

Ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější zdroje energie, uvedla dnes večer na síti X Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která má na místě dlouhodobě svůj tým. Ruská státní agentura TASS píše, že potřeby elektrárny nyní zajišťují záložní generátory. Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko podle serveru RBK-Ukrajina prohlásil, že ruská armáda zasáhla elektrické vedení spojující atomové zařízení s ukrajinskou energetickou sítí.

"Ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna dnes v 17:36 (16:36 SELČ) přišla o veškerý externí zdroj energie, což se stalo po deváté během vojenského konfliktu a poprvé od konce roku 2023," stojí ve sdělení MAAE, podle níž se nyní atomové zařízení spoléhá na energii z nouzových dieselových generátorů. "Podtrhuje to extrémně vratkou situaci v oblasti jaderné bezpečnosti," podotkl šéf MAAE Rafael Grossi.

Zobrazit celý online

Video  „Nejsme připraveni bránit se sami.“ Expert o plánech Trumpa: Stáhne vojáky z postsovětských satelitů?  - Jakub Kopřiva
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa