
Prokletí královských manželství: Proč tolik princezen končí v slzách?
Ačkoli pohádky slibují šťastné konce, realita královských sňatků tomu často neodpovídá. Naopak, soukromý život princezen v mnoha případech spíš připomíná zlatou klec než splněný romantický sen. Jejich osudy spojuje přísný protokol, tlak na dokonalost a často i manželské neštěstí.
Sisi, osamělá císařovna
Císařovna Alžběta Bavorská (Sisi)Autor: Profimedia.czZástupci mocných dynastií po staletí vybírali partnery pro své dcery především podle politických zájmů. Citům se nepřikládala váha – důležitější bylo upevnění aliancí. Výsledkem tak často byly nešťastné svazky plné odcizení a utrpení. A ačkoli se i v těchto podmínkách občas zrodila velká láska, ne pokaždé měla šťastný konec. Vzpomenout stačí na Sisi – císařovnu Alžbětu, manželku Františka Josefa I. Ač jejich láska byla vzájemná, její svobodomyslnou duši postupně zlomil přísný protokol vídeňského dvora. Pocitu vnitřní osamělosti se nezbavila až do své tragické smrti.
Margaret, královská rebelka bez lásky
Princezna Margaret, mladší sestra královny Alžběty II.Autor: ProfimediaSestra královny Alžběty II., princezna Margaret, byla další aristokratkou, která se musela vzdát lásky kvůli královským pravidlům. Její několikaletý vztah s rozvedeným kapitánem a příslušníkem RAF Peterem Townsendem byl společensky nepřijatelný, což vedlo k jejich rozchodu. Ačkoli poté uzavřela manželství s Antonym Armstrongem-Jonesem, které se po 18 letech rozpadlo, v dalším životě už partnerské štěstí nenašla.
VIDEO: Princezna Margaret: Rebelka, která šňupala kokain s Nicholsonem a podváděla svého muže
Video se připravuje ...Diana, královna lidských srdcí v nešťastném svazku
Princezna DianaAutor: profimedia.czJejí vztah s princem Charlesem byl od počátku nevyvážený – Charles miloval jinou ženu, zatímco Diana se snažila plnit roli dokonalé princezny. Pod obrovským tlakem médií a dvorské etikety se její život stal peklem. Rozvod a její tragická smrt v roce 1997 jen podtrhly, jak těžké je žít podle královských pravidel.
Španělská královna Letizia: Z nezávislé novinářky do centra mediálního zájmu
Španělská královna LetiziaAutor: profimedia.czLetizia Ortiz, bývalá novinářka, se stala španělskou královnou po sňatku s Felipem VI. Přestože jejich manželství působí stabilně, i ona musí čelit tlaku médií a očekáváním španělského dvora i společnosti. Její přerod z úspěšné, samostatné a nezávislé ženy v královnu svázanou povinnostmi nebyl určitě snadný. A nemá to snadné ani v současnosti. V loňském roce se na sociálních sítích objevily fotografie plačící královny, pořízené v městečku Paiporta, zasaženém povodněmi. Někteří lidé královský pár haněli a házeli po něm bláto. Letizia se prý pod takovým tlakem zhroutila.
VIDEO: Letizia Španělská: Rozvedená královna s taxikářskou krví
Video se připravuje ...Smutné oči Charlene z Monaka
Kněžna CharleneAutor: profimedia.czZatímco španělská královna působí jistě, monacká kněžna Charlene často budí dojem, že je spíše vězněm svého osudu. Od svatby s princem Albertem II. se opakovaně řeší harmoničnost jejich vztahu. Charlenina dlouhá nepřítomnost v Monaku, kdy pobývala na léčení v Jihoafrické republice, a následně údajně ve Švýcarsku na psychiatrické klinice, vyvolala řadu spekulací. Navíc musí zvládat i skutečnost, že Albert má nemanželské děti, a ačkoli to zpočátku nemusí vůbec vypadat jako problematické, často to do vztahu vnáší komplikace. Charlene se do veřejného života zapojuje jen sporadicky, a ačkoli se při oficiálních příležitostech usmívá, otázky ohledně jejího štěstí zůstávají.
Budoucí královna Catherine
Princezna Kate v dětském hospicuAutor: profimedia.czTíhu veřejné publicity nese i Catherine, princezna z Walesu. Nejvíce to bylo vidět v nedávné době, kdy se stáhla do ústraní s tím, že jde na plánovanou operaci. Lidé začali po čase spřádat neuvěřitelné teorie, na jejichž konto se potom Kate ukázala ve videonahrávce s prohlášením, že se léčí s onkologickým onemocněním. V té chvíli si někteří možná teprve dokázali uvědomit tíhu jejího postavení: Člověk se s novou nepříznivou situací snaží nějak poprat, vstřebat ji, seznámit s ní svou rodinu a řeší otázku, zda vůbec, a pokud ano, v jaké formě ji sdělit malým dětem – ona však měla tuto část radikálně ztíženou. Nutno dodat, že tlak médií a veřejnosti zvládla Catherine s noblesou a ctí.
Zdá se, že v tomto případě její nemoc rodinu ještě více spojila a Catherine se v manželství jeví spokojeně – stejně jako Victoria Švédská, která si jako William (oba budoucí vladaři) mohla vzít obyčejného člověka bez šlechtického původu.
Moderní princezny: Nový věk, stejná pravidla? Záleží, jak na kterém dvoře
Japonská princezna Mako.Autor: ČTK - The Imperial Household Agency of Japan via APJaponské princezny se stále musejí rozhodovat mezi láskou a královským postavením. Aby si princezna Mako mohla vzít obyčejného muže, musela se vzdát titulu i všech výsad a odejít z císařské rodiny. Proti jejímu výběru partnera, jejího spolužáka, se postavila rodina i veřejnost, a ačkoli si muže svého srdce nakonec vzala (jako první z císařské rodiny odmítla jak oficiální svatební obřad, tak věno od vlády v hodnotě v přepočtu 27 milionů korun!), byla jí v důsledku dlouhotrvajících útoků od veřejnosti diagnostikována komplexní posttraumatická stresová porucha. Nyní s manželem, který pracuje jako právník, žijí v New Yorku. Svého postavení u dvora se vzdala i její sestřenice, bývalá princezna Ayako. Snadné to neměla ani současná císařovna Masako, která byla dlouhá léta pod tlakem, aby porodila budoucího panovníka, tedy mužského dědice, a trpěla zdravotními problémy způsobenými tímto stresem.
Evropské princezny se na rozdíl od minulosti už nevdávají z politických důvodů a mají větší svobodu než jejich předchůdkyně, ale očekávání zůstávají nemilosrdná. Protokol, tlak médií a veřejnosti i požadavek na dokonalost často stojí za jejich psychickými i vztahovými problémy. Spíš než oběťmi jsou dnes bojovnicemi – některé se přizpůsobí, jiné utečou. Ať tak či onak, koruna zůstává těžkým břemenem.
.