Obezita v Česku strmě stoupá vzhůru: Přibíráme a každý desátý jí trpí!

Češi se potýkají s epidemií obezity: Polovina populace přibrala, každý desátý trpí těžkou obezitou
9. března 2025 | 09:07

Obezita v České republice dosahuje kritických hodnot. Podle nejnovějšího průzkumu se s nadváhou nebo obezitou potýká 64 % Čechů, což je více, než tomu bylo při posledním šetření. 

Alarmující je také nárůst hmotnosti v naší populaci, v posledním roce více než polovina přibrala, průměrně o 3 kg, přičemž 16 % lidí zaznamenalo přírůstek 6 kg a více. Dvě třetiny Čechů už někdy ve svém životě hubly.

Na to, že Češi podceňují svou hmotnost upozorňují odborníci již řadu let a varují před následky. Každý třetí Čech má tendenci podhodnocovat svůj BMI, což může vést k zanedbání zdravotních rizik. „Stále si mnoho lidí neuvědomuje, že obezita není jen estetickou záležitostí, ale závažným chronickým onemocněním, které zvyšuje riziko diabetu, srdečních chorob i některých typů rakoviny,“ upozorňuje doc. MUDr. Ludmila Brunerová z obezitologického centra FNKV.

Stále rozšířenější je také povědomí o rizikových faktorech, které se s obezitou pojí. Ženy mají podle průzkumu například i větší přehled o spojitosti mezi obezitou a bolestmi kloubů, psychickými potížemi, stejně jako trávícími potížemi a potížemi se spánkem. Naopak pouze dvě pětiny populace si obezitu spojují s poruchami sexuálního zdraví či zvýšeným rizikem rozvoje nádorových onemocnění.

Obezita ovlivňuje zdraví, ale i plodnost

Rostoucí tělesná hmotnost se negativně podepisuje i na reprodukčním zdraví. Až 59 % žen do 45 let si je vědoma, že obezita snižuje jejich šance na otěhotnění. Osobní zkušenost s problémem s otěhotněním už má dokonce 39 % žen, které trpí obezitou či vysokou nadváhou. „U žen s nadváhou dochází k hormonálním změnám, které mohou vést k nepravidelným cyklům a problémům s ovulací. Úbytek hmotnosti o 5–10 % může u většiny žen obnovit ovulaci a zvýšit pravděpodobnost úspěšného početí,“ vysvětluje gynekolog MUDr. Štěpán Budka. U mužů se pak výrazně zvyšuje výskyt erektilní dysfunkce.

Odborná pomoc je základ 

Více než polovina Čechů plánuje v roce 2025 redukovat svou váhu, a to průměrně o 11 kg. Přesto pouze třetina lidí konzultovala svůj stav s lékařem a jen čtvrtina vyhledala výživového poradce. „Stále panuje mylná představa, že obezita je důsledkem slabé vůle. Ve skutečnosti se jedná o složité onemocnění s genetickými, metabolickými i psychologickými faktory. Proto je důležité, aby lidé hledali odbornou pomoc,“ vysvětluje prof. MUDr. Martin Haluzík, přednosta Centra diabetologie IKEM a dodává: „Uvědomujeme si, že je s narůstající obezitou potřeba pracovat, a proto přicházíme s Národním programem pro prevenci a léčbu obezity. Zahrnuje krátkodobá i dlouhodobá opatření včetně zvýšení zdravotní gramotnosti v této oblasti“ doplňuje MUDr. Haluzík. 

Dvě třetiny Čechů už někdy ve svém životě hubly. Zkušenost s dietou mají ¾ lidí s obezitou, polovina lidí s nadváhou a dvě pětiny dotázaných s normálním BMI. Častěji o dietách ví své ženy (67 %). Téměř polovina Čechů si je vědoma, že v boji s jejich hmotností by potřebovali zvládnout své chování k jídlu, tedy nepřejídat se a nejíst ve spojení s emocemi. Dalších 36 % procent ví, že by potřebovali omezit nebo vynechat alkohol.

Světový den obezity jako výzva k odborné pomoci

Nejen u příležitosti Světového dne obezity (4. března 2025) odborníci vyzývají veřejnost k větší péči o své zdraví. Klíčem k prevenci je vyvážená strava, pohyb a včasná lékařská konzultace. Moderní medicína navíc nabízí nové farmakologické a chirurgické metody, které mohou pacientům pomoci dosáhnout trvalé změny. Povědomí o odborném řešení se i u dotázaných zvyšuje, o farmakologické léčbě by uvažovalo 60 % dotázaných, častěji ženy, více než polovina by pak zvážila bariatrickou operaci. Výraznější je pak přístup pacientů s chronickým onemocnění, zde si potřebu odborné pomoci se zapojením moderních přístupů léčby uvědomuje 68 %. Všechny zmíněné informace vyplývají z edukační kampaně společnosti Eli Lilly, ČR, s.r.o.

Autor: REDAKCE, Lenka Knápková