
10 nejlepších českých historických filmů všech dob: Které si zamilovali diváci kdysi a které dnes?
Také Češi umějí točit kvalitní filmy o historii, v nichž se toho hodně děje a mají výpravnou scénografii s dobovými kulisami. Jaké filmy z historického prostředí na silná témata, například války či jiných zásadních okamžiků dějin lidstva, nejvíce z české produkce diváky zaujaly? Pokud jste některé z tohoto výčtu ještě neviděli, je třeba to urychleně napravit.
Vlny (2024)
Jiří Mádl připravoval 10 let film Vlny o redaktorech Českého rozhlasu.Autor: archiv Dawson FilmsA začněme rovnou oceňovanými Vlnami režiséra Jiřího Mádla z loňského roku. Děj se zaměřuje na představitele protikomunistického odboje a zaměstnance Československého rozhlasu kolem roku 1968 a přibližuje tehdejší zásadní události. Dokonce byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film a stal se nejnavštěvovanějším filmem roku 2024. Získal také cenu Satellite Awards v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. V hlavních rolích můžeme vidět Vojtěcha Vodochodského, Vojtu Kotka, Stanislava Majera, Táňu Pauhofovou, Martina Hofmanna nebo Tomáše Maštalíře.
Šarlatán (2020)
Film ŠarlatánAutor: Archiv BleskuOblíbeným a divácky oceňovaným snímkem je také Šarlatán z roku 2020, který natočila Agnieszka Hollandová podle scénáře Marka Epsteina. Film vypráví příběh léčitele Jana Mikoláška, kterého brilantně zahrál Ivan Trojan. V dalších rolích se objevuje hercův syn Josef Trojan a hlavní představitelé jako Jaroslava Pokorná, Martin Myšička nebo Juraj Loj. A rovněž tento český film byl nominován na Oscara a účastnil se mnoha festivalů a dalších nominací. Získal hned několik ocenění Český lev, a to za nejlepší film roku 2020, dále za nejlepší hlavní roli, nejlepší kameru a nejlepší zvuk. Ivan a Josef Trojanovi pak ještě obdrželi audiovizuální cenu Trilobit.
Il Boemo (2022)
Il BoemoAutor: Richard HodonickýVelice úspěšným snímkem byl i historický film Il Boemo pojednávající o životě slavného českého hudebního skladatele Josefa Myslivečka. Hlavní role se perfektně zhostil Vojta Dyk. Tento film režiséra Petra Václava měl premiéru v roce 2022 a natočen byl v česko- slovensko-italské koprodukci. Získal šest cen Český lev za rok 2022, a to cenu za nejlepší film, za nejlepší režii, nejlepší zvuk, nejlepší scénografie, nejlepší kostýmy a nejlepší masky.
Krajina ve stínu (2020)
Film Krajina ve stínuAutor: BontonfilmV roce 2020 natočil Bohdan Sláma historické drama Krajina ve stínu pojednávající o osudech národnostně smíšených obyvatel malé pohraniční vesnice v době nacistické a posléze komunistické nadvlády v první polovině 20. století. Do hlavních rolí obsadil Magdalenu Borovou, Barboru Polákovou, Pavla Nového, Stanislava Majera, Csongora Kassaie, Zuzanu Kronerovou, Marka Taclíka a další. Film je inspirován skutečnými událostmi z let 1938 až 1952 v obci Tušť. Zajímavostí je, že se režisér rozhodl natočit tento snímek jako černobílý. Film získal velké množství ocenění Český lev.
Masaryk (2016)
Záběry z filmu MasarykAutor: MagicLab, InfilmFilm Masaryk natočil v roce 2016 Julius Ševčík. Pojednává o událostech v letech 1937 až 1939 a týká se převážně života Jana Masaryka a Mnichovské dohody. Hlavní roli si skvěle zahrál Karel Roden, dále se ve filmu objevují Oldřich Kaiser, Jiří Ornest, Zuzana Kronerová, Arly Jover a Emília Vašáryová. Na scénáři se podílel také Petr Kolečko. Film diváky velice zaujal a vysloužil si ocenění Český lev za nejlepší film, režii, scénář i herce v hlavní roli. Celkem získal ocenění ve dvanácti kategoriích.
Všichni moji blízcí (1999)
Všichni moji blízcíAutor: archiv ČTJedním z úspěšných snímků byl před časem film Všichni moji blízcí režiséra Mateje Mináče. Natočen byl v roce 1999 v česko-slovensko-polské koprodukci a zahráli si v něm Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Jiří Bartoška, Ondřej Vetchý nebo Braňo Holiček. Pojednává o rodině židovského lékaře na malém městě v době začátku druhé světové války. Za výkon ve vedlejší roli tehdy získal Jiří Bartoška ocenění Český lev.
Musíme si pomáhat (2000)
Boleslav Polívka ve filmu Musíme si pomáhatAutor: Archiv BleskuDalším filmem z období druhé světové války je snímek Musíme si pomáhat Jana Hřebejka a Petra Jarchovského z roku 2000. Odehrává se za německé okupace a jeho hlavní zápletkou je ukrývání židovského uprchlíka z koncentračního tábora. Hlavních rolí se ujali Bolek Polívka, Anna Šišková, Csongor Kassai a Jaroslav Dušek. Film získal pět Českých lvů a byl také nominován na Oscara.
Tmavomodrý svět (2001)
Podle života generála Škarvady byl natočen film Tmavomodrý svět.Autor: csfd.czTmavomodrý svět natočil Jan Svěrák v roce 2001 na motivy autobiografických knih válečného letce Františka Fajtla. Scénáře se samozřejmě ujal Zdeněk Svěrák a do filmu byli obsazeni Ondřej Vetchý, Kryštof Hádek, Oldřich Kaiser, Tara Fitzgeraldová a Charles Dance. Tématem filmu jsou osudy našich letců v Anglii za druhé světové války. Film tehdy naprosto uchvátil diváky, získal čtyři České lvy a cenu pro divácky nejúspěšnější český film. Nominován byl rovněž na Oscara.
Pramen života (2000)
Pramen životaAutor: www.csfd.czV roce 2000 zaujal silný příběh české dívky Grétky, která se účastnila programu Lebensborn za druhé světové války, kterým chtěl Heinrich Himmler zajistit vůdci rasově čisté potomky. Film natočil Milan Cieslar podle scénáře Vladimíra Kornera a do hlavních rolí obsadil Moniku Hilmerovou, Vilmu Cibulkovou, Karla Dobrého, Bronislava Poloczka, Aloise Švehlíka a Michala Sieczkowského. Lebensborn získal Českého lva za nejlepší scénář a ještě několik ocenění na festivalu ve Zlíně.
Řád (1994)
ŘádAutor: www.csfd.czPřed třiceti lety též velice zaujal historický snímek Řád, v jehož hlavní roli se představila Andrea Elsnerová. Film z roku 1994 režíroval Petr Hvižď podle svého vlastního námětu a scénáře. V dalších rolích se objevili Jana Preissová, Jan Tříska, Saša Rašilov nebo Marek Vašut. Děj filmu se odehrává v 18. století, kdy vojenský zběh najde úkryt v klášteře. Film líčí situaci, v níž dochází ke střetu politické a církevní moci v době josefínských reforem. Českého lva tentokrát získala matka představená Jana Preissová ve své vedlejší roli.