České tajné služby: Hledáme nové špiony! Bereme ale i kuchaře či zubaře
Popíjet martini s vodkou, svádět ženy a kosit nepřátele na zvláštní povolení jako James Bond? Uplatnění u některé ze tří českých tajných služeb mohou najít i méně romanticky či akčně založení lidé. Například ti, co to umí s počítači, ale také s vařečkou či zubařskou vrtačkou.
Kolik máte na účtu? Léčíte se s psychikou? Berete drogy? Kolik alkoholu pijete? Kde jste žil posledních 10 let? Pokud se rozhodnete ucházet se o pro práci u zpravodajských služeb, čeká vás hotový »striptýz«! A ještě s velmi nejistým výsledkem. Nabídka je ale široká, nové lidi shání Bezpečnostní informační služba (BIS), Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) i Vojenské zpravodajství (VZ).
Nejen specialisté
Poptávka je hlavně po »ajťácích«, analyticích, překladatelích a operativcích pro práci v terénu. „Už dnes jsme schopni IT specialistům nabídnout zajímavé finanční ohodnocení a hlavně velmi zajímavou práci na technologiích a tématech, se kterými by se v civilu nikdy nesetkali,“ řekl Blesku Ladislav Šticha, mluvčí kontrarozvědky BIS. „Nedávno jsme dávali inzerci například na kuchaře, sháníme zubaře. Do budoucna budeme poptávat i obecného lékaře, takže těch profesí je opravdu celá řada,“ dodává.
Doba je zlá
Podle Štichy se služba nepotýká ani tak s podstavem, jako s nutností reagovat na zhoršenou bezpečnostní situaci ve světě. „Máme v podstatě čím dál víc práce a víc úkolů k plnění a stávající personální obsazení už není úplně dostačující,“ vysvětluje. To je i důvod náboru u vojáků.
„Uchazeči musí absolvovat náročné vícekolové výběrové řízení, kde řada z nich neuspěje. Nároky na službu u Vojenského zpravodajství jsou vysoké a nelze z nich vzhledem k charakteru naší činnosti slevit,“ upozorňuje mluvčí VZ Jan Pejšek. Za to podle Pejška organizace nabízí nadprůměrné finanční ohodnocení či benefity v podobě zdravotní péče či ubytování. Případní zájemci se nemusí omezovat jen na pozice vypsané na webu. „Každému, kdo má zájem se k nám přidat, se snažíme najít vhodné zařazení dle jeho schopností, kvalifikace a zájmu,“ dodal.
Chtějí zrychlit prověrky
Ne u všech pozic je nutné mít prověrku Národního bezpečnostního úřadu. Například v BIS ji ale potřebuje každý důstojník, a to minimálně na stupeň tajné. „Prověření v tuto chvíli trvá mezi šesti až devíti měsíci, což některým uchazečům způsobuje problém nebo je to odrazuje. Pracujeme s tím, jestli by se nám to nepodařilo zkrátit na 3 až 4 měsíce,“ řekl Blesku mluvčí BIS Šticha.
Čím budou zájemci muset projít?
Bezpečnostní informační služba:
- psychotesty
- u některých pozic praktické testování požadovaných kompetencí
- vyplnit obsáhlý bezpečnostní dotazník
- zdravotní prohlídka v Ústřední vojenské nemocnici
- fyzické testy - obtížnost závisí na konkrétní pozici
- individuální pohovor
- volné pozice na www.bis.cz
Úřad pro zahraniční styky a informace:
- vstupní zdravotní prohlídka
- testy fyzické zdatnosti
- testy osobnostní způsobilosti a pohovor s psychologem
- bezpečnostní řízení
- nutnost čekat na výsledky přijímacího řízení, které může trvat i přes rok
- volné pozice na www.uzsi.cz
Vojenské zpravodajství:
- testy zaměřené na intelektové a výkonové schopnosti (zkoumají se např. reakce na různé zátěžové situace)
- vyšetření na polygrafu (detektor lži)
- vyšetření na přítomnost drog
- i zde je nutné počítat s délkou přijímacího řízení i přes rok
- volné pozice na vzcr.gov.cz
"Rusko lhalo, lže a bude lhát, dokud bude existovat v nynější podobě,“ napsal na facebooku mluvčí ukrajinského generálního štábu Dmytro Lychovij"
Totéž platí doslovně i o Ukrajině.Tak a teď milí špioni rozhodněte kdo je větší lhář.To není mlátit hubou v kanceláři a psát voloviny do hlášení.Tady se předvedťe za peníze nás všech.