
Kancelář jako tichý zabiják: Co vám ničí zdraví den za dnem a jak s tím bojovat?
Stačí pár hodin denně u počítače a tělo začne vysílat signály, že je něco špatně. Bolest v zápěstí, pálící oči, zatuhlé rameno. Že to znáte až moc dobře? Nejste v tom sami. Moderní technologie nám sice dávají spoustu možností, ale naše tělo za to platí – a občas docela draze. Mrkneme se na nejčastější zdravotní problémy s tím spojené a poradíme, co s nimi.
Podle statistik tráví Češi u obrazovek v průměru skoro osm hodin denně. Přidejte k tomu mobil, tablet, občas nějaký ten Netflix maraton… a najednou tu máme civilizační choroby, které si koledují o vlastní encyklopedii. Vaše tělo ovšem není počítač – nemá restart, když se přehřeje. Tak ho nepřetěžujte a pamatujte si, že technologie vám mají sloužit, a ne vás ničit.
Myšitida alias karpální tunel
Na první pohled to vypadá nevinně – jen trochu brní ruka. Ale nenechte se zmást. Syndrom karpálního tunelu – myšitida – je dnes jednou z nejčastějších nemocí z povolání. „Při několikahodinové strnulé práci s počítačovou myší dochází v oblasti zápěstí k útlaku nervu svalů dlaně. K útlaku může vést také přetížení šlach při psaní na klávesnici,“ upozorňuje Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.
Příznaky
Brnění a slabost prstů, zhoršená motorika, bolesti až do ramene nebo hlavy. Zápěstí tuhne, prsty otékají, ruka neposlouchá. A bez léčby? Může to skončit ztrátou citlivosti. Takže pozor!
Co pomůže
Podložka pod zápěstí, časté přestávky, protažení ruky a jemné masáže. A občas myš vyměňte třeba za dotykový stylus – ruka vám poděkuje.
Syndrom suchého oka: Pálení, řezání, rozmazané vidění
Pálí vás oči? Šilháte po šéfovi víc než by bylo společensky únosné? Může za to syndrom suchého oka – moderní klasika. „Syndrom suchého oka, který se stal civilizační nemocí současnosti, se čím dál častěji objevuje u mladších pacientů,“ říká Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Klimatizace, monitory, umělé světlo – to vše z očního povrchu vysává vlhkost. Výsledek? Řezání, únava, rozmazané vidění, někdy i bolest hlavy.
Co pomůže
Mrkejte víc (vážně!), dejte si obrazovku o něco níž, používejte umělé slzy. A každou hodinu koukněte z okna – do dálky, ne na kolegu u vedlejšího stolu.
Obrýlené děti: Počítače jim nesvědčí víc než vám
Digitální doba dává dětem schopnosti ovládat tablet dřív než lžičku, ale jejich oči za to platí. Krátkozrakost u školáků stoupá, dnes ji má 15 až 20 % dětí. „Vyvíjející se dětské oko je mnohem zranitelnější a přemíra času u počítače může vést k jeho abnormálnímu vývoji,“ varuje lékařka Denisa Darsová.
Co pomůže
Čas u obrazovky střídejte s venkovními aktivitami. Oko potřebuje světlo, prostor a odpočinek – ne další YouTube video.
Mobilový loket: Zvednout hrnek? Bolest!
Dřív jsme měli tenisový nebo golfový loket. Dneska máme mobilový. Za všechno může křečovitý úchop myši nebo mobilu. „Vzniká dlouhodobou prací s myší nebo klávesnicí. Při napětí šlach dochází k horšímu prokrvení, bolesti vystřelují do ramene i zápěstí,“ vysvětluje fyzioterapeutka Iva Bílková.
Co pomůže
Nepřehánějte to s držením myši, jako by vám ji někdo chtěl vzít. Pravidelně protahujte ruku, předloktí i rameno. A při zvedání hrnku zkuste levou ruku – třeba si na ni zvyknete.
Tabletové rameno: Za bolest nemůže jen šéf, ale i TikTok
Skřípnutý nerv, bolest ramene, ztuhlý krk. To není začátek noční můry, ale tabletové rameno – neduh všech, kdo koukají dolů na mobil nebo tablet. „Dochází k utiskování nervu v hrudníku, který dráždí ramenní kloub. Doprovází to pocity napětí v rameni, bolest při zvedání paže,“ popisuje Iva Bílková.
Co pomůže
Položte si zařízení na stůl nebo stojánek. Zvedněte hlavu, ne telefon. A nezapomínejte protahovat šíji i ramena – třeba během reklamy.
Co můžete udělat hned teď? Tipy na rychlou úlevu:
- Protahujte se každou hodinu. Ruce, ramena, krk, záda – všechno. Stačí minuta.
- Udržujte zápěstí v rovině. Žádné lámání, žádné podivné úhly. Masírujte. Vemte si míček a přejeďte jím dlaň, paži, i šíji.
- Zchlaďte to. Studený obklad na bolavé místo může udělat divy.
Zdroj: FYZIOklinika