
Nejen Kolja nebo Krteček. Které české filmy a seriály slavily úspěch i v zahraničí?
I Češi umí točit filmy, o tom není pochyb. Mnohé ze snímků tak zaujaly, že se dostaly i do zahraničí, kde se proslavily. Především to byly ale filmy ze starší doby, po revoluci totiž úroveň českých filmů (až na výjimky) klesla a u některých se dokonce propadla až na dno – stačí vzpomenout třeba na snímek Playgirls. Jaké filmy a seriály svého času zaujaly a do jakých zemí se i v době hluboké totality dostaly?
Obchod na korze
Autor: ProfimediaJedním z prvních filmů, které se dostaly do zahraničí, byl Obchod na korze z roku 1965. Tento československý válečný film byl natočen podle knihy Ladislava Grosmana a natočili ho Elmar Klos a Ján Kadár. Tento snímek ukazuje hluboké niterné procesy hlavní postavy a řeší zásadní téma morálky a cti. V roce 1966 získal Oscara a za hranicemi slavil velké úspěchy.
Ostře sledované vlaky
Autor: ProfimediaOstře sledované vlaky Jiřího Menzela vznikly podle knihy Bohumila Hrabala a nikdo tehdy netušil, jak moc se tento film proslaví. Odehrává se opět v době druhé světové války a vypráví příběh mladého výpravčího Miloše Hrmy, kterého si zahrál Václav Neckář po boku Josefa Somra a Vlastimila Brodského. Film měl premiéru v roce 1966 a rok nato získal Oscara. Legendární je například scéna s razítkováním zadečku.
Lásky jedné plavovlásky
Autor: ProfimediaVelké úspěchy v zahraničí slavil Miloš Forman, a to hned s několika filmy. Lásky jedné plavovlásky natočil v roce 1965 podle scénáře Jaroslava Papouška a do filmu obsadil Hanu Brejchovou, mladší sestru herečky Jany Brejchové. Zahrála si po boku Vladimíra Pucholta a tato role ji velice proslavila, navíc získala 3. místo v kategorii za nejlepší ženský herecký výkon na festivalu v Benátkách a ocitla se tak na pozici ještě před herečkou takového formátu, jakou byla Claudia Cardinale. Hana Brejchová se nebránila jezdit s Milošem Formanem po festivalech a je veřejným tajemstvím, že v té době byla jeho milenkou, přestože byl ještě v nedávné době ženatý s její sestrou Janou. Film byl nominován na Oscara.
Přelet nad kukaččím hnízdem
Autor: ProfimediaVelmi oceňovaným snímkem v zahraničí byl Přelet nad kukaččím hnízdem. Režisérem je opět Miloš Forman, který film natočil v roce 1975 podle knihy Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven. Hlavní roli si zahrál Jack Nicholson, z dalších herců třeba Danny DeVito. V podstatě se nejedná o český film a už vůbec v něm nehrají naši herci, ale natočil jej český režisér. Na žebříčku nejlepších filmů se v různých filmových databázích drží v první pětici. Proslavil se po celém světě a získal hned několik Oscarů.
Arabela
Autor: ProfimediaFlmy a pohádky Václava Vorlíčka byly v zahraničí velice úspěšné. Například pohádkový seriál Arabela z roku 1980 se stal naprosto nezapomenutelným i pro německé diváky, vysílal se ovšem třeba i v Austrálii, Jižní Koreji nebo v Japonsku.
Čarodějův učeň
Autor: ProfimediaZapomenout nesmíme ani na animované tvůrce. Jeden z nich, režisér Karel Zeman, slavil úspěchy po celém světě. Cenu za nejlepší loutkový film získal už v roce 1946, a to na MFF v Cannes. Animovaných filmů natočil spoustu, ale nejvíce si diváci pamatují třeba Cestu do pravěku (1955) nebo film Baron Prášil (1961), který posbíral ceny na festivalech po celém světě, například v Locarnu, dále Ukradenou vzducholoď (1966) či Na kometě (1970), oba filmy rovněž obdržely spoustu zahraničních cen, a to z celého světa. Možná ale máte nejraději strašidelnou pohádku Čarodějův učeň (1977) na motivy lužickosrbské pověsti o čaroději Krabatovi, která uspěla i v zahraničí.
Krteček
Autor: ProfimediaÚspěchy v zahraničí slavil i Krteček Zdeňka Milera, který se stal miláčkem dětí. Série vznikala v letech 1957–2002, nejprve ve Večerníčku. Krteček sice nemluví, dělá jen zvuky, ale právě to se dětem nejvíce líbí. Krtka údajně Zdeněk Miler vymyslel poté, co zakopl o krtinec. Oceňované je také to, že jeho příběhy jsou velmi poučné a věnují se tematice ekologie, morálky, cti a určitým způsobem děti vychovávají.