Povodně i výhra v Naganu: Které události lámaly rekordy ve sledovanosti?

  • Oslavy vítězství pokračovaly i v Praze.
    16. června 2025 | 06:00

    Zatímco dnes máme nekonečný přísun zpráv v mobilu, dřív jsme se na zásadní události dívali všichni ve stejnou dobu – v přímém přenosu v televizi a často v naprostém šoku. Vzpomínáte? Nagano, 11. září, povodně, Clinton a Lewinská, pád vlády... Pojďme se podívat na pět momentů, kdy se v Česku (a nejen tam) zastavil čas – a všichni jsme koukali na televizi.

  • Útok na dvojčata

    Autor: Andrea Booher/Fema

    Jednou z nejsledovanějších událostí po celém světě byl drastický teroristický útok z 11. září 2001 v New Yorku. Tehdy došlo k únosu čtyř amerických letadel islamistickou organizací al-Káida a dvě z letadel cíleně narazila do vysokých věží Světového obchodního centra, třetí letadlo do Pentagonu, sídla Ministerstva obrany USA, a čtvrté letadlo se zřítilo v Pensylvánii, ale údajně mělo dokonce zasáhnout Bílý dům. Celkově přišlo o život asi 3000 lidí včetně únosců a 55 vojáků z celkového počtu 125 obětí v Pentagonu. Tato událost naprosto šokovala celý svět, v Česku vysílaly záběry všechny tehdejší stanice – Česká televize, Nova i Prima. ČT24 tehdy ještě neexistovala, většina lidí se o útoku dozvěděla právě z televizního zpravodajství v odpoledních hodinách.

  • Povodně 1997

    Autor: Blesk:Karel Janeček

    Velmi nepříznivý a ničivý zásah přírody do života lidí se odehrál v roce 1997, kdy nastaly velké povodně. Lidé přicházeli nejen o své domovy a majetek, ale také o své životy. Dramatické a katastrofické záběry v televizi sledovali diváci s kapesníkem v ruce. Povodně, které zasáhly více evropských států, nastaly po prudkých deštích v roce 1997, kdy propršel celý červenec. V naší republice byla nejvíce zasažena Morava a Slezsko, škoda u nás přišla celkem na 62,2 miliardy korun a zahynulo zde asi 50 osob, v Polsku pak povodně nepřežilo 56 osob. Šeredně to odnesla například obec Troubky nacházející se při soutoku řek Moravy a Bečvy, vesnice byla zcela zaplavená.

  • Hokejový turnaj století

    Autor: Archiv Blesku

    Ale teď pojďme k něčemu radostnějšímu. Obrovské nadšení, až přímo šílenství dávali najevo fanoušci u televizních obrazovek v roce 1998, kdy naši hokejisté nečekaně zvítězili v japonském Naganu. Přesně se tak stalo 22. února 1998 a zápas se přenášel v 5.45 našeho času v neděli ráno, ale nebyl snad nikdo, kdo by v tu dobu tehdy spal. V našem týmu samozřejmě nechyběli Jaromír Jágr, Dominik Hašek, Robert Reichel, Martin Ručinský, Jaroslav Špaček a Vladimír Růžička.

  • Skandál v Bílém domě

    Monika Lewinská po 20 letech promluvila o poměru s exprezidentem Billem Clintonem.
    Autor: Profimedia.cz, Blesk - Veronika Zabilanská

    Šok i pobavení přinesla divákům po celém světě na konci 90. let aférka dvaadvacetileté čerstvé absolventky psychologie a tehdejší stážistky v Bílém domě Moniky Lewinské a amerického prezidenta Billa Clintona, který měl slabost pro ženy. Jejich milostný poměr by možná zůstal navždy utajen, kdyby nebylo starší žárlivé Moničiny kolegyně Lindy Tripp. Ta neváhala a poté, co si tajně nahrála několik důvěrných rozhovorů s Monikou, která ji považovala za svou kamarádku, vše odtajnila a poskytla médiím, americkým vyšetřovatelům, Clintonovým politickým oponentům i knižnímu nakladatelství.

    Monika Lewinská se tak stala terčem útoků ze všech stran a velmi jí to ničilo život, už dvakrát byla jen kousek od sebevraždy. A co ženatý prezident? Ten jen lhal a zatloukal. Dnes je Monika respektovanou osobností, sociální psycholožkou, a věnuje se důležitým celospolečenským tématům a podpoře osvěty proti násilí na ženách a kyberšikaně. 

  • Finanční skandál ODS

    ODS v 90. letech
    Autor: Profimedia

    Jako poslední si z událostí, které přilákaly diváky k televizním obrazovkám, můžeme připomenout finanční skandál týkající se Václava Klause a ODS z roku 1997. Šlo o aféru financování ODS, například mrtvými dárci a netransparentními účty v zahraničí, která vyústila až v takzvaný sarajevský atentát na Václava Klause, nacházejícího se toho času v Sarajevu, a následný pád vlády. Ve zprávě za rok 1995 se objevila jména dvou štědrých sponzorů – Rádžíva Sinhy z Mauricia a Lájose Bácse z Maďarska, kteří měli politické straně poslat celkem 7,5 milionu korun. Později se potvrdilo, že za těmito jmény stál Milan Šrejber se svou firmou, která se podílela na privatizaci Třineckých železáren. 

    A to nebylo všechno, Václav Klaus měl údajně na svém tajném kontě ve Švýcarsku úplatky ve výši několika desítek milionů korun. Klaus však obvinění z účasti na korupci odmítal, přitom šlo o obrovský korupční skandál, který otřásl celou Českou republikou, a jeho dopady cítíme ještě dnes. Tehdy lidé u televizních obrazovek u sledování zpráv tak nadávali, že Václav Klaus musel mít bez ustání škytavku a představitelé ODS byli častováni slovy jako například „… hrabou si do vlastních koryt, prasata“.

Autor: Taťána Kročková, Prostě fenomén
Diskuse ke článku