Existuje celkem pět různých typů žloutenky (A, B, C, D a E). Proti žloutence typu A a B nebo kombinovanou vakcínou proti oběma typům infekční žloutenky A/B je možné očkování. Pro ostatní typy žloutenky (C, D a E) vakcína zatím neexistuje. Z veřejného zdravotního pojištění je dětem plně hrazeno očkování proti žloutence typu B. Očkování proti žloutence typu A, tedy právě tzv. nemoci špinavých rukou, hrazeno není – je třeba si jej zaplatit. Klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny ale na toto očkování mohou využít příspěvek z fondu prevence VZP. V případě dětí činí 1 000 korun.
Děti mají očkování proti žloutence typu B zdarma
Očkování proti žloutence neboli také hepatitidě typu B je v Česku pro děti povinné. Je součástí hexavakcíny, která dále chrání proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, přenosné dětské obrně a hemofilovým infekcím. Očkování je zahájeno od 9. týdne po narození podle očkovacího kalendáře. V případech, kdy u dítěte nebylo provedeno základní očkování hexavakcínou nebo bylo provedeno pouze částečné, lze v rámci pravidelného očkování dítě doočkovat proti hepatitidě B, a to až do věku 18 let.
Kdy je očkování proti žloutence hrazené dospělým
Některým vybraným skupinám obyvatel, například profesím, které se s nákazou mohou setkat častěji, je očkování proti žloutence typu A nebo B také hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.
Očkování je hrazeno zejména:
· zdravotníkům a členům integrovaného záchranného systému,
· studentům lékařských fakult, zdravotnických škol, účastníkům rekvalifikačních kurzů ošetřování v sociálních službách,
· osobám, které přišly do rizikového kontaktu s nakaženým (poranění rizikovým předmětem (např. injekční jehlou)
. klientům domovů pro osoby se zdravotním postižením nebo domovů se zvláštním režimem.
VZP svým klientům na očkování proti žloutence přispívá
Příspěvek z fondu prevence na očkování proti žloutence typu A ve výši až 1 000 Kč mohou čerpat děti do dovršení 18 let věku, které ho nemají hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.
Příspěvek ve výši 500 Kč na očkování proti virové hepatitidě typu A či B (včetně kombinované A/B) mohou u VZP čerpat dospělí, kteří spadají mimo rizikové skupiny a uhradí si vakcínu a její podání sami.
Jak se žloutenka přenáší
Hepatitida A se přenáší velmi snadno, například prostřednictvím špatně umytých potravin nebo nedostatečným umytím rukou. Hepatitida B se přenáší kontaktem s krví nebo jinými tělesnými tekutinami infikované osoby, zatímco hepatitida C se přenáší kontaktem vlastní krve s krví nakaženou, nejčastěji se jí nakazí nitrožilní uživatelé drog. Hepatitida typu D se pak přenáší kontaktem s infikovanou krví a vyskytuje se pouze u osob, které již byly nakaženy virem hepatitidy B. Hepatitida E se u nás nejčastěji přenáší konzumací nedostatečně tepelně upravených potravin.
V případě hepatitidy typu B může toto virové onemocnění způsobit i vážné a život ohrožující komplikace, jako je cirhóza (ztvrdnutí jater) a rakovina jater. Při méně závažných komplikacích vyřadí nákaza člověka z aktivního života i na několik měsíců, nemocný musí držet dietu a vyhnout se fyzické zátěži. Důležité je také zamezení kontaktu s krví a tělesnými sekrety infikovaných osob. Mezi tyto rizikové situace patří například intimní kontakt s nakaženou osobou, nechráněný pohlavní styk, sdílení jehel, stříkaček a roztoků mezi drogově závislými, ale i společné používání hygienických potřeb.
Podrobné informace o očkování proti žloutence najdete na webu vzp.cz.
VZP ČR je s více než 6,1 miliony klientů největší zdravotní pojišťovnou v České republice, na jejichž zdravotní péči letos vynaloží téměř 309 miliard korun. Každému hradí i tu nejnákladnější a nejmodernější péči bez rozdílu věku. Z fondu prevence, v němž má vyčleněných 2,13 mld. Kč, je pak připravena přispět na vybrané aktivity všem svým klientům, kteří o své zdraví pečují.